fbpx

Matěj Šumbera v unMUTE talks: Luminofor bol včera bábkovým divadlom, dnes je koncertom

V rámci série koncertov experimentálnej hudby sa cez víkend v Malom Berlíne predstaví Matěj Šumbera s jeho hudobno-vesmírnym projektom LUMINOFOR.

Včera sme sa porozprávali práve o blížiacom sa koncerte s jeho hlavným protagonistom. Ako sám hovorí, jeho vášeň začala vtedy, keď prerobil svoj prvý televízor. Dnes už je o pár krokov ďalej. Na tele má zvukové senzory, snímač tepu srdca a akýsi kožuch z obrovského množstva audiopások. „Nápad som dostal po tom, čo som videl video na YouTube,“ priznal Matěj.

Zážitok z jeho koncertu je exkluzívny, ťažko popísať, o akú hudobnú a vlastne aj vizuálnu formu ide. „Veľa som experimentoval, skúšal som, čo bude ako fungovať,“ približuje Matěj proces tvorby. Luminofor v sebe nesie veľa zaujímavých prvkov, vrátane tanečnej hudby, ale aj textu. „Táto časť inscenovaného koncertu sa mení, text je vždy rozdielny. Ktovie, možno teraz v Trnave nepoviem nič a možno len niečo,“ prezradil Šumbera vo včerajšom streame na našom Facebooku. Spomínaný text priblíži divákom čoho sú svedkami. Bude sa na čo pozerať!

Kedy sa celý koncert „vypne“? Ako dokáže Matěj ovládať tempo a hlasitosť len vďaka svojmu telu? A ako vlastne celý Luminofor vznikol? Ak sa ešte stále rozhodujete, či prísť na LUMINOFOR, možno vám záznam z nášho streamu pomôže ku kladnej odpovedi.

Lístky na koncert v predpredaji kúpite tu.