fbpx
Nové divadlo: Druhá smrť Jany z Arcu

Nie tak úplne Jana, nie tak úplne z Arcu

Nové divadlo nie je v kultúrnom centre Malý Berlín úplným nováčikom. Druhá smrť Jany z Arcu však bude mať v týchto priestoroch premiéru. Zaujímavo znejúci názov vyvoláva otázky o tom, čo vlastne môžu diváci čakať. Na niektoré z nich sa pokúsime odpovedať v článku.

Na javisku vo veľkej sále Malého Berlína to bude 23. marca o troch postavách – budú nimi Jana, Kat a Boh. Aj keď, možno nie sú skutočne tými, za koho sa vydávajú. „Jana skončí v base kvôli boju za slobodu, ktorý vedie. Jej väznitelia jej dajú podmienku, ktorú ak splní, tak ju nepopravia,“ približuje čriepky z predstavenia Veronika Gabčíková, šéfka a dramaturgička Nového divadla. Dodáva, že možno ani Kat nebude úplne Katom a ani s postavou Boha to nie je celkom jasné – ale na viac si musia diváci počkať.

Za odmenu prítomní dostanú príbeh, v ktorom nebude chýbať viacero prekvapivých zvratov, boj o život a, na rozdiel od originálu Stefana Caneva, nečakaný záver. „Druhá smrť Jany z Arcu je veľmi ľahká, dobre napísaná satira, ktorá však má aj veľmi hlboké myšlienky,“ hovorí Veronika Gabčíková. Je o odkaze, odvážnom duchu aj o aktuálnych témach, ktoré sa pravidelne vracajú. „Hlavná hrdinka má veľa spoločného s nami. Niekedy bojujeme s tým, že je ťažké sa postaviť za dobrú vec, ak nám pri tom hrozia nejaké následky. Nežná revolúcia, smrť Jána a Martiny, ale aj dnes, pri vojne na Ukrajine, dáva veľa ľudí hlavu do piesku. Posolstvo platí v každej dobe a v každej spoločnosti,“ vnáša viac pohľadu do inscenácie Gabčíková.

Nové divadlo: Jana z Arcu
Nové divadlo: Druhá smrť Jany z Arcu

Budeme sa na Jane z Arcu smiať? „Určite to nie je groteska, určite to nie je komédia vyložene vytvorená na to, aby sa človek smial. Naša skúsenosť hovorí o tom, že ľudia sa na predstavení síce smejú, ale sú pasáže, keď dlhšie rozmýšľajú nad tým, čo sa na javisku deje,“ vysvetľuje dramaturgička Nového divadla. Podnetný príbeh a dej môže vyvolať pocit ťažoby. Dokonca až tak, že na konci príde precitnutie. Niektorí diváci sa priznali, že im napokon prišlo až nepatričné, keď si uvedomili, na čom sa smiali,prezrádza Gabčíková.

Premiéru mala inscenácia v máji minulého roka, hoci mala prísť oveľa skôr. Plány divadlu zmarila pandémia, posun premiéry jej však neubral na aktuálnosti. Jana z Arcu je večná. A nielen ona, ale aj ďalšia z postáv, ktorá je symbolom nadčasovosti diela. „Pravdou je, že tým, že Boh je večný a hovorí o súčasných udalostiach, si autor dovolil časovú nezaradenosť Boha zvýrazniť a časovú slučku takto netradične rozšíriť. Pritom sa v deji vrátime do stredoveku – ktorý ani Boh nemal rád, približuje šéfka Nového divadla a dodáva, že „oficiálne“ sa príbeh odohráva v 15. storočí.

Druhá smrť Jany z Arcu nie je prvým vystúpením Nového divadla v Malom Berlíne. Pinokio, Kozliatka a vlk či Cisárove nové šaty už potešili mladších divákov, pre dospelejšie publikum už vystúpili s predstavením s názvom Slovensko v obrazoch. Nielen v ňom apelujú divadelníci na aktuálne spoločenské témy. Členovia súboru sú bývalí členovia Starého Divadla Karola Spišáka v Nitre, ktorí si po odchode založili vlastný projekt. 23. marca ich budete môcť vidieť na vlastné oči. Druhá smrť Jany z Arcu v réžii Martina Geišberga sa začína o 19.00 h.

Ján Janočko