fbpx

Nina Pixel v unMUTE talks: Hľadanie piesní používaných pri pohreboch mi dalo zabrať

Už túto sobotu pokračuje séria koncertov experimentálnej hudby unMUTE v Malom Berlíne. Ešte predtým sme sa v rámci unMUTE talks porozprávali s Ninou Pixel, hudobníčkou, ktorá sa u nás v sobotu predstaví.

Multižánrový koncert Niny Pixel prinesie zaujímavý hudobný zážitok pretkaný folklórom. V rozhovore, ktorý sme streamovali na našom Facebooku, rozprávala o začiatkoch – nielen o začiatkoch hudobnej kariéry, ale aj o začiatku pandémie a začiatku výskumu, ktorý viedol k zaujímavým novinkám v jej tvorbe. „Dostala som do ruky zbierku slovenských piesní. Zaujímalo ma, čo sa vtedy spievalo, aké témy sa riešili v slovenských folklórnych piesňach,“ prezradila Nina.

Hudobníčka žijúca v Berlíne sa zamýšľa nad tým, koľko smútku prežívali v piesňach Slováci. Aj toto načrtla v našom rozhovore. Dokonca sa snažila hľadať aj jeden špecifický typ piesní – kvôli pandémii jej to však bolo takmer úplne znemožnené. „Dalo mi zabrať nájsť piesne používané pri pohreboch,“ priznáva Nina a dodáva, že toto hľadanie veľmi dobre nedopadlo. Snažila sa nahrávať aj tzv. plačky, teda ženy, ktoré teatrálne žialili počas pohrebných obradov.
Čo očakávať od koncertu? Nina Pixel hovorí, že okrem mixpultu prinesie na pódium pár mikrofónov, a to nielen kvôli tomu, aby zachytili jej hlas. „Mikrofóny snímajú kovové objekty, často hrávam s gongom, ale používam aj misky či zvonček, ktorý som našla v dome praprarodičov. Používam napríklad aj fujaru,“ naznačuje čosi viac o blížiacom sa koncerte Nina Pixel. Ak si chcete vypočuť celý rozhovor, nájdete ho nižšie.

Ján Janočko