fbpx

Na tábore v Malom Berlíne nájdu deti všetky formy umenia

Kultúrne centrum Malý Berlín organizuje denný letný tábor s hlavnou témou Ideálne mesto. S výtvarnou pedagogičkou Michaelou Lehoczkou sme sa rozprávali o tom, čo a kto na deti čaká, ako sa do tábora zapoja rodičia aj o tom, či sú na účasť potrebné špeciálne zručnosti.

Ako vznikol nápad usporiadať letný tábor?

Myšlienka mi skrsla v hlave ešte v čase, keď som tu nepracovala. Kultúrne centrum Malý Berlín vie poskytnúť priestor, v ktorom sa dá spájať viacero druhov kultúry a umenia. Vďaka tomu sa celý tábor dá zrealizovať s veľmi pestrými aktivitami, robiť každý deň niečo iné.

Čím je tento tábor iný než ostatné?

Tým, že je medziodborový. Dotkneme sa architektúry, výtvarného umenia, ilustrácií, grafickej tvorby, ale napr. aj divadla.

Čo teda na deti čaká?

Najmä zážitky a rozvíjanie vlastnej kreativity. Venovať sa budeme Trnave a myšlienke ideálneho mesta z rôznych pohľadov, pričom nám budú pomáhať ilustrátor, dizajnér či architekt. Deti si taktiež skúsia pracovať navzájom s deťmi, ktoré majú možno iné záujmy aj vek.

Ako to bude prebiehať?

Pri dopoludňajšom programe budú deti pracovať s dizajnérom alebo ilustrátorom. Poobede si zasa budú postupne tvoriť vlastné predstavy o ideálnom meste rôznymi výtvarnými technikami.  

Na tábore sa deti stretnú s rôznymi odborníkmi. Podľa čoho si ich vyberala?

Vyberala som na základe dobrých predošlých skúseností. Napríklad s ilustrátorom Filipom Horníkom sme už spolupracovali, deti sú mu navyše blízke, veď ilustruje detské knižky. Divadlo Dogma z Trenčína, sa zase venuje aj divadlu pre deti a najmenších.

Čo ďalšie sa deti naučia a dozvedia?

Chceme im v tomto roku predstaviť aj slovenských umelcov, ktorí pracovali s témou utópie a rozvíjať ich predstavivosť a napomôcť ich kreatívnemu vyjadreniu, ale aj to, aby premýšľali nad mestom ako niečím, čo môžu aktívne tvoriť aj oni. 

Musia mať deti nejaké špeciálne danosti?

Na tábor môže prísť naozaj ktokoľvek. Každé dieťa má predstavivosť, stačí ho len trochu motivovať. Keď sú v kolektíve, vedia sa navyše dobre dopĺňať.

Hovorili sme už o tom, že deti využijú všetky možné priestory Malého Berlína. Pripravila si pre nich aj program mimo kultúrneho centra?

Hneď v prvý deň ich architekt Martin Zaiček vezme na prechádzku. Ukáže im zaujímavé budovy Trnavy, prezradí na čo slúžili kedysi, kedy boli postavené a povie viac o ich význame pre mesto. Pôjde hlavne o dobre známe budovy postavené v 20. storočí.

Posledný deň tábora sa vraj zapoja aj rodičia.

Rodičia sa prídu pozrieť na zhmotnenú ideu mesta, ktoré deti vymysleli. Bude to niečo ako vernisáž k výstave.

Nemusia sa rodičia báť, že im doma pribudne obrovský model mesta, ktorý nebudú mať kde skladovať?

Bude to spoločný výtvor, ktorý sa bude ťažko deliť, takže  rodičia sa nemusia báť, že by im čosi nové v byte zabralo celú obývačku.

Viac informácií o tábore nájdete tu.

Ján Janočko