fbpx

Divadlo Houže tvorilo nové inscenácie v Malom Berlíne

Stály domov nemajú, ten dočasný našli v Malom Berlíne. Divadlo Houže sa v priestoroch kultúrneho centra usadilo na pár dní, aby hľadalo inšpiráciu pre pripravované projekty.

Divadlo Houže sa dalo dokopy ešte počas štúdia jeho zakladateľov na VŠMU. Členky a členovia sa menia, tvoria spolu živý organizmus. „Usilovali sme sa, aby Houže nezostalo len pri jednom projekte, ktorý vznikol z akejsi náhody. Preto sme vytvorili tím, v ktorom každý zastáva svoju úlohu. Navzájom sa potom o postupoch zhovárame, čo je a nie je vhodné,“ vysvetľuje jeden z členov divadla, principál Matej Truban. Dodáva, že sa v súbore niekedy objaví aj päť ľudí s funkciou dramaturga.

Nápady na nové inscenácie si veľakrát Houže vymieňajú cez internet. Hana Launerová, dramaturgička divadla, popisuje zrod každého nového kúsku z ich dielne: „Proces tvorby väčšinou prebieha tak, že si s Matejom vymeníme jednu šialenú správu o tom, čo nás zaujalo, alebo čo sme objavili. Ak je to dostatočne výpovedné a my sa tým začneme zaoberať, rozvinie sa jeden nekonečný dialóg, v rámci ktorého sa zabávame nad nápadmi svojimi i toho druhého a nechávame sa fascinovať témou.“ No a keď je nápad zaujímavý, proces pokračuje. „Keď je výmysel vykresaný aspoň do približnej formy, prizývame k dialógu našu scénografku a hereckých kolegov. Tam celý kolotoč zábavy začína nanovo, pretože každý má nápad a každý chce, aby to, čo tvoríme bolo čo najlepšie,“ dodáva Hana.

Do Malého Berlína prišli na rezidenciu aj preto, že vlastné priestory nemajú. Pracovali tu na dvoch inscenáciách, pričom k jednej z nich sa im pobyt v Trnave náramne hodil. Je totiž o Jurajovi Fándlym, ktorého život je s regiónom úzko spätý. „Hlavnou náplňou nášho času bolo kreovanie libreta a zhromažďovanie dát k obom inscenáciám. Čo sa týka inscenácie Fándly, uskutočnili sme aj výjazd do blízkych obcí Naháč a Doľany, aby sme navštívili autentické miesta pôsobenia tejto osobnosti, ako aj získali informácie od ľudí, ktorí sa touto osobnosťou dlhodobo a intenzívne zaoberajú,“ približuje Hana výskum a detaily pobytu v Malom Berlíne.

Pripravované inscenácie Fándly alebo Stručná história neúspechu, a druhý titul zatiaľ s pracovným názvom Dejiny Európy dostali počas týždňovej rezidencie pevnejšie základy. Pôvodným plánom bolo vytvoriť si pracovný priestor vo veľkej sále, napokon sa však dvojica zdržiavala najmä na terase. „V princípe sme vytvorili niečo ako base-camp vo veľkej sále a diskusný a coworkingový priestor na balkóne, čo vytváralo príjemné pracovné prostredie, zároveň sme však mali pocit, že hoci sme ponorení do práce, nestrácame kontakt s realitou,“ opisuje Hana. Dopĺňa ju Matej, ktorý si tu v podstate spravil akúsi malú dielňu: „Popri kontemplácii nad Európou a Fándlym som rekonštruoval objekty, ktoré používam ako performer v inscenácii Soren Kierkegaard v bratislavskom Štúdiu 12. Inscenácia sa teší pomerne veľkej obľube a objekty sa častým hraním zničili, preto sa na balkóne taktiež kašírovalo, brúsilo, farbilo a lakovalo.“ 

Dalo by sa povedať, že obe inscenácie sú v počiatočných fázach. Tím z Divadla Houže pracuje na konceptoch a skladá mozaiku informácií, z ktorej vznikne scenár. Matej Truban hovorí, že: „Téma nás vedie sama a my ju podľa potreby korigujeme, alebo jej nechávame voľný priebeh. V prípade Juraja Fándlyho zrejme budeme opäť jemne fabulovať, v prípade Európy sme sa spojili s učiteľom dejepisu, s ktorým prostredníctvom online telefonátov preberáme obdobie za obdobím.“ Dopĺňa ho Hana, ktorá rozpráva o detailoch oboch predstavení: „Fándly je v našich očiach pokorným bojovníkom, ktorý miesto pokriku volil prívetivé slovo a miesto chvíľkového hrdinstva vytrvalú prácu. Patrí k osvietencom, ktorých doba nikdy neocenila, i keď vďaka ich objavom a výskumu veľa ľudí nezomrelo od hladu či chorôb. Pripravovaná inscenácia Dejiny Európy je zasa sondou do našich koreňov. Hľadáme odpovede na otázky: ‚Kto je to Európan? Čo je vlastne Európa? Kam patrím a odkiaľ pochádzam? Inscenáciu pripravujeme pre Bábkové divadlo Žilina a bude určená mladým divákom od 10 rokov.“

Divadlo Houže zrejme nebolo v Malom Berlíne naposledy. Našli tu dočasný azyl a podľa Mateja by si ho možno vyskúšali ešte raz: „Radi by sme sa vrátili ako na rezidenciu, tak odohrať predstavenia, ktoré máme v súčasnom repertoári, i tie, ktoré nám doň budúcu sezónu pribudnú.”

Rezidenciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ján Janočko

Foto: Michaela Lehoczká