fbpx

A. Lucier: I Am Sitting in a Room | b minor

29. januára 2022
— Hlavná sála

Soundartové dielo amerického skladateľa experimentálnej hudby Alvina Luciera z roku 1969 I Am Sitting in a Room patrí medzi najzásadnejšie diela elektroakustického experimentu. Je priesečníkom koncertu a zvukovej inštalácie, pozostáva z naživo predneseného textu, ktorý sa opakovane nahráva a prehráva späť do miestnosti. Slovenskú premiéru realizovali Fero Király a Eva Vozárová v októbri 2020 na JAMA – 74. ročník Milana Adamčiaka.

program: 
Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (1969)
Predvedenie: Eva Vozárová (hlas), Fero Király (mix)
Minutáž: cca. 40 min

Alvin Lucier (1931 – 2021) je americký skladateľ experimentálnej hudby a autor zvukových inštalácií. Je považovaný za priekopníka zvukovej tvorby. Experimentoval s využitím mozgových vĺn pri živých vystúpeniach, echolokáciou alebo interferenciami. V 80. rokoch 20. storočia začal písať skladby pre sólové nástroje, komorné súbory a orchester.

Fero Király je hudobník so slabosťou pre interdisciplinárne projekty. Zaujíma sa o digitálne technológie a ich prieniky s umením. Jeho projekty majú presah do performance, soundartu, inštalácií a interpretácie súčasnej hudby. Venuje sa aj hudobným vzdelávacím projektom. Je spoluzakladateľ združenia ooo s Evou Vozárovou a Cluster ensemble s Ivom Šillerom.

Eva Vozárová je bývalá novinárka. Od roku 2017 pracuje na voľnej nohe v oblasti kultúry. Okrem organizovania podujatí a kultúrnych projektov sa venuje umeleckej a kurátorskej činnosti pod hlavičkou ooo v spolupráci s Ferom Királyom.

Vstup na toto podujatie je povolený podľa COVID protokolu OP návštevníkom, ktorí sú očkovaní, alebo po prekonaní COVIDu. V Malom Berlíne robíme všetko pre zdravie divákov. Prečítajte si o našich krokoch aj nad rámec povinných opatrení, ktoré zvyšujú bezpečnosť kultúrnych podujatí.