fbpx

Online prednáška: Architektúra starostlivosti

12. októbra 2020
— Online

Ako súvisí starostlivosť a architektúra? A staráme sa o ňu dostatočne? Slovensko má bohaté zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb.

Prednáška Architektúra starostlivosti sa bude venovať fenoménu kúpeľníctva na území dnešného Slovenska v období po druhej svetovej vojne a ich stavu v súčasnosti. Prednášať bude architekt Martin Zaiček, ktorý sa spolu s fotografkou Andreou Kalinovou založili projekt s názvom Opustená (re)kreácia, ktorý sa venuje architektúre veľkých liečebných domov a hotelov neskorého modernizmu, ktoré boli navrhnuté a postavené v čase 60. až 80. rokov dvadsiateho storočia.

OPUSTENÁ (RE)KREÁCIA
skupinu založili v roku 2011 v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice, ktoré sú známe vysokou koncentráciou kvalitnej architektúry 20. storočia. V roku 2018 vydali knižnú monografiu Off Season a uviedli rovnomenný dokumentárny film (Po sezóne), venovaný opustenému liečebnému domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Od roku 2014 sa Opustená (re)kreácia intenzívne venovala slovenským kúpeľným lokalitám a vzťahu súčasnej spoločnosti k monumentom modernej architektúry. Tento rozsiahly výskum vyústil v roku 2019 do podoby knižnej publikácie s názvom Architektúra starostlivosti. Kniha je zameraná na veľké liečebné domy a hotely neskorého modernizmu navrhnuté a postavené v čase 60. až 80. rokov dvadsiateho storočia.