fbpx

Astronómia v Trnave

13. novembra 2018
— Hlavná sála

Po 4. decembri 2015 sa v lokálnych trnavských médiách objavila informácia o otvorení vedeckého parku v Trnave. Sme tri roky od tejto udalosti, príďte zistiť, kam sme sa zatiaľ dostali. Cieľom série prednášok je prezentovať činnosť vedeckého parku STU v Trnave.

Veda bola síce vytvorená ľuďmi pre ľudí, no často sa jej venujú introvertní vedci. Výskumníci teda vystúpia zo svojho akademického prostredia a komfortnej zóny, aby v Malom Berlíne prezentovali svoju kultúru a to, čo robia, prečo a na čo je to dobré. Vysvetlia, čím sú zaujímaví pre mladých ľudí, ktorí pri voľbe vzdelania či vedeckej kariéry pozerajú skôr za naše západné hranice.

Vedecký park STU v Trnave sa primárne venuje iónovým a plazmovým technológiám, ale vzniká tam i výskumná skupina, ktorá sa venuje astrofyzike. Verejnosť si pomerne známe misie Kepler alebo Chandra spája najmä s NASA, no s týmito nástrojmi nepracujú len zámorské inštitúcie. Aj v Trnave sa pracuje s dátami z týchto družíc, s archívnymi záznamami z pozorovaní iných subjektov, no vedecký tím má na svojom konte aj vlastné pozorovania ďalekohľadom XMM-Newton, ktoré prebehli na základe ich návrhu.

XMM-Newton je niečo ako röntgenový Hubblov vesmírny ďalekohľad a aj Trnavčan sediaci v kancelárii na prednádraží môže tento prístroj za skoro 700 miliónov eur nechať otočiť smerom, akým chce. Lenže cesta k tomu je dlhá a o nej a o tom, ako sa v Trnave vytvára kompaktná skupina so špecifickým zameraním na družicové pozorovania energetických procesov okolo čiernych dier, bude rozprávať Andrej Dobrotka z vedeckého parku STU, resp. z Ústavu výskumu progresívnych technológii Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave

Mediálni partneri: Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny a Trnavské Rádio.