fbpx

Cestovateľský večer: Čína, Tibet a Nepál

19. novembra 2019
— Hlavná sála

Cesta ďalekým východom nás zavedie z hypermoderných veľkomiest kontroverznej Číny k duchovným kláštorom tajomného Tibetu, až po rozprávkové príbehy hinduistického Nepálu.

Prekrásne záhrady v štýle feng šuej, Veľký čínsky múr, taoizmus aj budhizmus, tradičná čínska architektúra v kontraste s najmodernejšími mrakodrapmi, komunizmus verzus kapitalizmus zastrešený vládou jednej strany. Marinované baranie penisy, pečené stonožky a zajačie hlavy, nádherné ryžové políčka, dôchodcovia tancujúci na námestiach, aj šialenstvo konzumu.

Aká je aktuálna situácia na Tibetskej náhornej výšine a čo robiť, keď po ceste z Himalájí zažijete zosuny pôdy? Posvätné miesta budhizmu, vonné tyčinky a dym kadidiel prestupujú z Tibetu cez severnú hranicu Nepálu. Jednoduchosť a pokora, úsmevy a milí ľudia žijúci v chudobe, avšak v súlade s prírodou na úpätí majestátnych Himalájí. Kruté aj neobyčajné náboženské rituály hinduistov či budhistov, nebeský pohreb a rituály spopolňovania zosnulých, asketickí pútnici, inkarnácie aj 33 miliónov bohov a symbolika chrámov. Svoje zážitky z ciest nám porozpráva zanietená cestovateľka Zuzana Knezlová.

Zuzana Knezlová po štúdiu na VŠVU odišla žiť do Indonézie, čím sa začala jej cestovateľská odysea. Živí sa ako sprievodkyňa pre v ázijských krajinách a spoluorganizuje Medzinárodný festival animácie Fest Anča, ako aj videoherný festival Game Days Trnava. Jej vášňou je cestovanie, dobrodružstvo, spoznávanie iných kultúr, animácia, nové technológie, jej dvaja synovia a kocúr Šaňo, káva, krásno, hudba, surfovanie a ručné práce.