fbpx

Hmyz v meste, vitaj!

5. marca 2019
— Hlavná sála

Po úspechu prvej prednášky o biologickom odpade pokračujeme v snahe podporovať pozitívne zmeny životného prostredia k lepšiemu, a to prednáškou o hmyze v meste.

Hmyz má často zložitý životný cyklus a okrem jedla potrebuje napríklad vhodné miesta na zahniezdenie, prezimovanie a zakuklenie, kde by bol ukrytý pred nepriaznivým počasím.

Na prvý pohľad je to paradoxné, ale mestské prostredie je omnoho vľúdnejšie ako voľná krajina: polia repky a kukurice majú minimálnu diverzitu. Mestá majú v tomto smere obrovský potenciál, no ich trávniky sú však často iba sterilné zelené koberce.

Tie by sa mohli nahradiť mozaikovito kosenými plochami. Devastačné rotačné kosačky by mohli nahradiť lištové a jednodruhovú trávu by mohli nahradiť vhodné kvitnúce rastliny. Prednáška Petry Ježekovej bude aj o tom, čo môžeme urobiť aj my ako aktívni jednotlivci.

Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ochrane životného prostredia a nestačia im povrchné riešenia. Spravujú portál Čierna labuť ktorý sa snaží prinášať nové pohľady, neznáme témy, neobvyklé názory.

Petra Ježeková vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a Environmental Policy program na AINOVA v Svätom Jure. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii die umweltberatung. Je certifikovaná „eko-upratovačka“ a mestská včelárka. Momentálne je zodpovedná za Ekoporadňu Živica a mestské včely.

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavské rádio, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, Trnava