fbpx

Hoaxy, dezinformácie a propaganda – ako im čeliť?

5. novembra 2022
— Malá sála
Vstupné:
— vstupenka slúži ako registračný poplatok: 2 €
Online predaj: MaxiTicket.sk

V súčasnosti sa sociálne siete stali predsunutým „bojiskom“, na ktorom populisti, demagógovia a propagandisti chladnokrvne atakujú naše najtemnejšie predsudky a emócie. Ich modus operandi je vytváranie animozít v populácii slabo informovaných, alebo emotívne orientovaných más s cieľom dostať na svoju stranu čo najviac ľudí.

Zhubný vplyv a nebezpečenstvo dezinformácií, hoaxov a konšpirácií v online priestore, ktorým sú mladá i staršia generácia vystavené v enormnom množstve, vytvára urgentnú potrebu prevencie. Spoločnosť ako takú to dnes stavia pred naliehavé otázky: Ako bojovať s kognitívnym klamom? Ako odhaliť a čeliť hoaxom, dezinformáciám a propagande? Ako zabrániť preliatiu online nenávisti do reálneho života?

Harmonogram

  • 10:00 – 12:45 | Vladimír Šnídl
  • Prestávka na obed
  • 13:45 – 16:30 | Tomáš Kriššák

Registrácia

  • Registrácia bude prebiehať na mieste pred začiatkom podujatia. Odporúčame si však vopred zakúpiť vstupenku, ktorá slúži ako registračný poplatok, keďže kapacita je obmedzená.
  • Kapacita: 20 účastníkov

Hostia: 

VLADIMÍR ŠNÍDL
Vyštudoval politológiu na Univerzite Karlovej v Prahe. Ako novinár Denníka N sa zameriava na problematiku šírenia hoaxov a dezinformácií. Pred nástupom do Denníka N pôsobil od roku 2007 v českom denníku Hospodářské noviny a týždenníku Ekonom, od roku 2014 v slovenskom denníku SME. Je autorom knižnej publikácie Pravda a lož na Facebooku.

TOMÁŠ KRIŠŠÁK
Vyštudoval politológiu na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici. Pracuje ako odborník na informačnú bezpečnosť slovenskej tech firmy Gerulata technologies. Vo svojich vzdelávacích projektoch zvyšuje u študentov, dospelých, či seniorov odolnosť voči dezinformáciám, podporuje kritické myslenie a mediálnu gramotnosť. Vytvoril vzdelávaciu platformu Projekt HOPE. Ako aktivista vedie komunitu Sebavedomé Slovensko a je spoluautorom Checkbota, prvého chatbota schopného odhaľovať dezinformácie na Facebooku.

Podujatie je súčasťou šesťdielneho vzdelávacieho programu, ktorý v rámci projektu Wetzlerová správa podporila Férová Nadácia O2. Účastníkom ponúkne ucelený pohľad na dnešný turbulentný svet. Cyklus bude tematicky pokrývať diplomaciu a mediáciu konfliktov v 21. storočia, dianie na Ukrajine a v našom regióne, mediálnu gramotnosť a kritické myslenie, ako aj ich aplikáciu v praxi. Absolvovanie všetkých šiestich podujatí bude odmenené certifikátom Wetzlerovho Inštitútu.