fbpx

Kino ’38: Ja milujem, ty miluješ

28. októbra 2018
— Hlavná sála

Pripomeňte si s nami dielo dvoch klasikov slovenského filmu, Dušana Hanáka a Juraja Jakubiska. Ako súčasť Novej vlny pozdvihli slovenský film na svetovú úroveň. Tento rok oslavujú osemdesiatku a narodili sa v rozmedzí troch dní v apríli 1938:

17:00 Ja milujem, ty miluješ
19:00 Vtáčkovia, siroty a blázni

Ja milujem, ty miluješ

r. Dušan Hanák / SR / 1980 / 96 min

Hanákove filmy sú apoteózou víťazstva človeka nad sebou samým, víťazstva mravnosti a citu nad životnými podmienkami. Jeho postavy hľadajú v sebe silu prekonať to, čo ich obmedzuje, čo bráni splneniu ich túžob, snov a citov. Tento film, zachytávajúci vnútornú ľudskosť postáv z okraja spoločnosti, sa do kín dostal s deväťročným oneskorením kvôli absurdnému direktívnemu rozhodnutiu o údajnej „ošklivosti“ všetkých postáv a pochmúrnosti ladenia.

Starý mládenec Pišta premáha handicap svojho nevábneho vzhľadu alkoholom. Verí priateľstvu s kolegom z vlakovej pošty, svetáckym Vincom. Ten však nešťastne zahynie a osamelý muž získa vysnenú priazeň Vincovej milenky Viery. Osudy neobvyklých hrdinov v neutešených prostrediach stanice, slobodárne a na dedine zachytil Hanák s pokorou, povyšujúc ich na umelecký obraz sveta. Pišta hľadá pevný bod v láske – k matke, k priateľovi Vincovi, k Viere. Vo svojom vnútri je schopný lásku dávať i prijímať, navonok však prejavy jeho citu vyznievajú bezradne, neohrabane a smiešne, kvôli čomu sa pokladá za „nulového človeka“. Tvorcovia však presvedčivo ukazujú, že človek schopný citu nemôže byť „nulový“, len strata viery a ideálov znamená stratu ľudskosti.

Realizácia podujatia bola podporená dotáciou Trnavského samosprávneho kraja.

Mediálni partneri: CinemaView, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnava, Trnavské Rádio, Trnavsko