fbpx

Kino ’38: Vtáčkovia, siroty a blázni

28. októbra 2018
— Hlavná sála

Pripomeňte si s nami dielo dvoch klasikov slovenského filmu, Dušana Hanáka a Juraja Jakubiska. Ako súčasť Novej vlny pozdvihli slovenský film na svetovú úroveň. Tento rok oslavujú osemdesiatku a narodili sa v rozmedzí troch dní v apríli 1938:

17:00 Ja milujem, ty miluješ
19:00 Vtáčkovia, siroty a blázni

Vtáčkovia, siroty a blázni

r. Juraj Jakubisko / SR , FR / 1969 / 78 min

Mozaikovité, karnevalovo hravé podobenstvo s povestnou jakubiskovskou fantáziou a obrazovou eruptívnosťou je založené na obrazovo-asociačnom princípe rozprávania s uvoľnenou epizodickou kompozíciou a hrou ako autorským princípom a životným postojom postáv. Protagonistami sú tri siroty, ktorých rodičia sa „navzájom povraždili“, traja opustení blázni, ktorí v šialenom a škaredom svete prežívajú len vďaka svojmu programovému bláznovstvu (ako droge), vďaka princípu hry, filozofii radosti v sebe a zážitku prítomného okamihu, happeningovej spontánnosti a recesii.

Imaginárny syn M. R. Štefánika Yorick, jeho plachý priateľ Andrej a židovka Marta spoločne žijú, hrajú sa, milujú sa i nenávidia. Podstatnou súčasťou rozprávania je fotografovanie, Andrejov koníček, ako „zachytávanie okamihu večnosti uprostred behu k ničote, nebytiu“, a tiež exkurzy medzi mentálne zaostalé deti, anjelikov, ktorí zamrzli v detstve a nikdy sa nebudú zbytočne pokúšať ho nájsť. Dvadsať rokov zakázaný film je druhým z voľnej trilógie-alegórie skepsy (z dejín, z možností či schopností človeka, zo slobody, ktorú vždy niekto individuálne či kolektívne premení na anarchiu, represiu a zabíjanie).

Realizácia podujatia bola podporená dotáciou Trnavského samosprávneho kraja.

Mediálni partneri: CinemaView, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnava, Trnavské Rádio, Trnavsko