fbpx

Kurátorstvo: od teórie k praxi

9. mája 2018
— Hlavná sála

Pozývame vás na prednášku KURÁTORSTVO: OD TEÓRIE K PRAXI, ktorá nadväzuje na minuloročný kurátorský kurz Kurátoruj ako pán a je sprievodným podujatím k výstave BÉTON BRUT / Výstava fotografií Viery Levitt

Problematike kurátorskej teórie a praxe sa venuje pomerne málo pozornosti. V súčasnosti sa často prelínajú hranice medzi kurátorom, historikom umenia, kritikom, organizátorom a umelcom. Aká je náplň kurátorskej práce, rola kurátora súčasného umenia? Prednáška zameraná na kurátorstvo súčasného umenia je doplnením teoretických poznatkov o praktický rozmer určená predovšetkým študentom a absolventom umenovedných odborov.

Naše pozvanie prijala kurátorka Viera Levitt, Trnavčanka a bývalá riaditeľka Galérie Jána Koniarka, ktorá absolvovala stáž v MoMA v New Yorku. Kurátorsky má za sebou množstvo výstav v Západnej Európe, na Slovensku aj v USA.

Viera Levitt / je slovenskou kurátorkou a fotografkou dlhoročne žijúcou a pôsobiacou v USA. Po absolvovaní štúdia dejín a teórie umenia na Trnavskej univerzite v Trnave sa zúčastnila rezidencie na Rhode Island School of Design v Providence a stáže na oddelení fotografie v Museum of Modern Art v New Yorku.

Pôsobila ako riaditeľka Galérie Jána Koniarka v Trnave (2002-2005), Knight Campus Art Gallery v Rhode Island (2009-2012). Od roku 2012 je riaditeľkou a kurátorkou galérie v University of Massachusetts Dartmouth. Kurátorsky má za sebou viac ako sto samostatných a kolektívnych výstav na Slovensku, Česku, Nemecku, Rakúsku, Luxemburgu, a v USA. O súčasnom umení prednášala v nielen na Slovensku a v USA, ale aj v Berlíne, Rotterdame, Hiroshime, New Delhi, Caracase a Nairobi.

Okrem bohatej kurátorskej práce sa venuje aj médiu fotografie. Autorka samostatne vystavuje od roku 2009. Výstava Béton Brut nadväzuje na jej predchádzajúce výstavy v Rhode Island, USA – Beauty in the Beast: Photography of Brutalist Architecture (Hera Gallery, Wakefield, 2012), Brutally Sweet (AS220 Project Space, Providence, 2013) a Under Construction (Chazan Gallery at Wheeler, Providence, 2015). Jej fotografie boli vystavené aj v projekte A Visionary Campus: Paul Rudolph and UMass Dartmouth (CVPA Campus Gallery, UMass Dartmouth, MA, 2018).

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavské rádio.