Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Pozvanie do online Rastra tentoraz prijal Petr Dub.
Český výtvarník a teoretik Peter Dub nastoľuje otázky, v ktorých by sme (ne)mali generalizovať. Pýta sa či môže umenie existovať aj mimo vlastných konvencií. Je teória umenia pre umelcov dôležitá a má byť status umenia sociálny? Môže umenie vznikať bez spoločenskej zmeny? Zachráni súčasné umenie ekologický žiaľ? Je postava umelca Petra Duba fiktívna alebo reálna?
Petr Dub
V roku 2012 zakončil doktorské štúdium na FaVU VUT v Brne autorskou publikáciou s názvom Vybrané postkonceptuální přístupy v současné české malbě. Vo vlastnej umeleckej tvorbe sa venuje predovšetkým skúmaniu kapacity súčasnej maľby, objektu, inštalácie a ich vzájomných presahov v architektúre či vo verejnom priestore. Autorova diplomová práca s názvom UNFRAMED bola vybraná pre európsku prehliadku Start Point a cyklus TRANSFORMERS medzi diela finalistov medzinárodnej ceny The Sovereign European Art Prize organizovanej Kráľovskou nadáciou v Londýne pod záštitou aukčnej siene Christie‘s. Autor bol nominovaný na cenu Essl Art Award Cee a zaradený do cyklu Start Up organizovaného Galériou hlavného mesta Prahy. Je spoluzakladateľom fotografickej platformy Studio Flusser a od roku 2018 vedie na pražskej Akadémii výtvarných umení spolu s Markom Medunom jeden z maliarskych ateliérov.