fbpx

Potmehúd / tanečné predstavenie

1. decembra 2018
— Hlavná sála
Vstupné:
— 7 € v predpredaji, 9 € na mieste

Autorský projekt pätice slovenských tanečníkov žijúcich v Prahe v choreografii slovenského Maďara Csaba Molnára. Európania hľadajúci svoje folklórne korene so šibalským úsmevom na perách.

V inscenácii Potmehúd sa tanečníci snažia znovuobjaviť a rehabilitovať folklórny umelecký prejav, zbaviť ho muzeálnych nánosov a nanovo ho prežiť čírou silu nespútanej ľudovej tvorby. Tvoria vlastný originálny folklór. Každý z tanečníkov vnáša do inscenácie svoju vlastnú skúsenosť a osobnosť a jednotlivé výstupy preto balansujú medzi humorom a drámou, emotívnosťou a cynizmom. Do inscenácie je zakaždým prizvaný hosť, ktorý prináša moment prekvapenia a šibalských situácií.

dĺžka predstavenia: 50 min
predpredaj: vstupenky.maxiticket.sk

O predstavení

„Krása folklórneho tanca pre mňa spočíva v schopnosti prepojiť ľudí tak, že v priebehu tanca inštinktívne komunikujú telom na ľudskej i spoločenskej úrovni. Oslobodzujú a napĺňajú tak svojho ducha, ale zároveň sa ukotvujú v komunite.“ – Csaba Molnár

Folklórny tanec je dnes často synonymom tradície a kultúrneho dedičstva, teda histórie. V inscenácii tanečníci vytvárajú vlastný originálny folklór inšpirovaný vitalitou a pulzujúcou energiou ľudového tanca – teda jeho skutočnú podstatou, nie pohybovými vzorcami. Potmehúd je skutočné divadlo, ale nie vďaka technickej precíznosti, ale preto, že pozýva divákov zdieľať toto umenie tu a teraz.

Inscenácia je inšpirovaná predstavením Journey Home, ktorú uviedol Les SlovaKs Dance Collective v roku 2010 na festivale Hybaj ho! Každé predstavenie sprevádza špeciálny hosť začlenený do javiskovej hry, ktorý tanečníkov prekvapuje svojim pôsobením, na ktoré musia reagovať.

autorský tím: Csaba Molnár a kol.
choreografia: Csaba Molnár a kol.
námet: Lucia Kašiarová
hudba: Tomáš Vtípil
kostýmy: NOVADIVA
produkcia: ALT@RT
koprodukcia: BOD.Y
účinkujú: Lucia Kašiarová, Soňa Ferienčíková, Zdenka Brungot Svíteková, Martin Talaga, Lukáš Homola a hosť.

Predstavenie vzniklo s podporou Ministerstva kultúry ČR, Hlavného mesta Prahy, Fondu na podporu umenia, ALT@RT z.ú /Studio ALTA.

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavsko, Trnavské Rádio.