fbpx

Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Pozvanie do Rastra tentoraz prijal výtvarník Ján Vasilko.

Prednáška Jána Vasilka je venovaná prezentovaniu jeho tvorby, aktuálnym maliarskym východiskám či systému maľby. V jeho témach sa mieša vtipné a posmešné s dôstojným a vážnym, umenie moderny so súčasným, romantické a melancholické s vizuálne racionálnym konceptom tvorby. Svoj výtvarný program postavil na prelínaní jazyka abstrakcie a figurácie a v rámci prednášky sa dotkne aj svojej aktuálne prebiehajúcej výstavy v Galérii Jána Koniarka, ktorá mapuje zmeny v jeho práci za posledných 10 rokov.

Ján Vasilko
slovenský maliar, venujúci sa postgeometrickej abstrakcii. V rokoch 1999-2005 študoval na Fakulte umení v Košiciach u prof. Síkoru v ateliéri súčasného obrazu. Od roku 2009 do 2018 pôsobil na Fakulte umení TU v Košiciach. Je držiteľom viacerých ocenení. V roku 2005 sa stal víťazom Ceny Oskára Čepana, v rokoch 2008 a 2012 získal opakovane 2. miesto v maliarskej súťaži Maľba roka, ktorú pravidelne organizuje VÚB. V roku 2009 získal Strabag Art award international vo Viedni.