fbpx

Raster: „Entartete Kunst“ – Zvrhlé umenie

22. októbra 2018
— Hlavná sála
Vstupné:
— 1 €

Pod hlavičkou Raster uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia.

Pozvanie na prednášku a spoločnú diskusiu tentoraz prijal maliar, grafik teoretik a perfomer Robo Švarc. Prednáška sa bude venovať najrozsiahlejšej, najdrastickejšej a najsystematickejšej ideologickej cenzúre umenia v dejinách. Avantgardné umenie v nacistickom Nemecku bolo nielen cenzurované, ale súčasne ničené aj predávané na aukciách vo Švajčiarsku. Akými ideologickými a komunikačnými technikami boli stigmatizované „zvrhlé“ umenie, „zvrhlá“ hudba, „zvrhlý“ film a prečo sa vlastne avantgarda dostala do konfliktu s nacistickou propagandou? Situácia bola často komplikovanejšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Robo Švarc (1983, Bratislava) / Maliar, grafik, performer a teoretik. Absolvent Kunstakademie Düsseldorf (Andreas Schulze Klasse). Od roku 2009 spolupracuje s maďarsko-nemeckým umelcom Arpadom Dobribanom, ktorý pokračuje v koncepte „Umenie varenia – kultúra jedenia“ rakúskeho filmára, teoretika a gastronóma Petra Kubelku.

Od roku 2014 spolupracuje tiež s nemeckým akcionistom Johanessom Stüttgenom, ktorý bol najbližším spolupracovníkom Josepha Beuysa. Aktuálne pracuje na teoretickej štúdii o Beuysovej koncepcii sociálnej plastiky.

Podujatie z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia.

Mediálni partneri: Mesto Trnava, Trnava, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Trnavské Rádio.