fbpx

Raster: Gauguin – Doig / volanie exotiky

21. októbra 2019
— Hlavná sála

Pod hlavičkou Raster uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu.

Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Pozvanie do Rastra tentoraz prijal súčasný riaditeľ Galéria Jána Koniarka v Trnave, Vladimír Beskid.

Prednáška vychádza zo stretnutia dvoch retrospektívnych výstav autorov vo Foundation Beyeler vo švajčiarskom Bazileji v roku 2015. Ide o porovnanie a rozbor odlišnosti a paralel dvoch maliarskych prístupov v hľadaní a vizuálnom tlmočení exotických prvkov:

Francúz Paul Gauguin (1848 – 1903) pri v hľadaní mimoeurópskych kultúr (Tahiti) a Brit Peter Doig (1959) pri formovaní súčasnej maliarskej reči (Trinidád). Ide o maliarsky dialóg a imaginárne „spojenie“ cez jedno storočie – z 19. rovno do 21. storočia.

Vladimír Beskid od roku 1987 kurátorsky pripravil viac ako 80 kolektívnych a individuálnych výstav domácich a zahraničných výtvarníkov, predovšetkým v Košiciach, Trnave, Bratislave, Poprade, Banskej Bystrici, Žiline a v zahraničí: Berlín, Mníchov, Viedeň, Praha, Brno, Ostrava, Budapešť, Miskolc, Krakov, Przemysl, Oradea a pod. V roku 2013 fungoval ako umelecký riaditeľ Európskeho hlavného mesta kultúry Košice. Od roku 2018 opäť pôsobí ako riaditeľ GJK v Trnave.