Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Tentoraz privítame Ivanu Šátekovú.
Uvidíte ako Ivana tvorí, ako premýšľa a ako vznikajú jej diela a výstavy. Najkrajšia časť tvorby je pre ňu jednoznačne experimentovanie, hľadanie a skúšanie. Ivana povie viac o tom, ako ľudská povaha ovplyvňuje smerovanie umenia, že aktivizmus je stavom mysle a nie vykalkulovaným programom. Ukáže, že v racionálnom spôsobe tvorby spontánnosť nemá miesta a že aj ona v ateliéri niekedy tápe a hľadá. Povie, čo jej – ako večne nespokojnej výtvarníčke – pomáha v dosahovaní cieľa.
Ivana Šáteková
Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským otázkam. Medzi témy, ktoré spracúva, patria folklór a ľudové tradície, ktoré prepája s dnešným svetom. Jej výtvarný jazyk je pri každom projekte iný – prispôsobený námetu. Ivana demaskuje hlboko zakorenené paradoxy a absurdity v slovenskej spoločnosti. Počas materskej „dovolenky“ nemohla chodiť do ateliéru a po večeroch vyšívala. Na výstave s názvom Milý koniec sveta sa Ivana Šáteková po desiatich rokoch vrátila k maľovaniu. Je konzistentná vo svojich postojoch a v občianskej angažovanosti, netvorí páčivé umenie bez kritického obsahu, no napriek tomu dokáže svojimi dielami osloviť širšiu verejnosť.
Ivana Šáteková vyštudovala maľbu na VŠVU v Bratislave v ateliéri prof. Daniela Fischera. Jej diela boli zastúpené na viacerých skupinových výstavách na Slovensku i v zahraničí, okrem iného v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne či v Kunsthalle Bratislava. V roku 2013 sa stala finalistkou ceny Essl Award; v roku 2014 získala Cenu Nadácie Tatra banky.