fbpx

Raster: Písačky (aj o umení)

8. februára 2022
— Online

Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pravidelne pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Pozvanie do Rastra tentoraz prijala kurátorka Miroslava Urbanová.

Sú kurátori a kurátorky iba pisatelia enigmatických textov alebo nás naozaj dokážu usmerniť pri čítaní umenia? A keď nie oni/ony, tak kto?
Miroslava porozpráva o svojej kurátorskej praxi a písaní. Odhalíte, aké je to živiť sa písaním, špeciálne písaním o umení, ale aj to, čo je pre kurátorov najväčšou výzvou. Taktiež prezradí, akú silu má dobrá anotácia a ako dodržiavať dohodnuté deadliny.

Miroslava Urbanová sa venuje kurátorstvu a písaniu o súčasnom umení. Štúdium dejín umenia absolvovala na Universität Wien a na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne je vedúcou Galérie MEDIUM v Bratislave.

Baví ju písať a editovať pre feministický newsletter Kurník. Keď jej dochádza energia, rada si ju dobije resetom v zahraničí popri vzdelávaní. V roku 2019 navštívila letnú školu Latvian Centre for Contemporary Art v lotyšskej Kuldige a bola na varšavskej rezidencii East Art Mags. V roku 2021 absolvovala kurz písania o umení na Salzburg International Summer Academy of Fine Arts.

Podujatie vysielame online na Facebooku Malého Berlína.