fbpx

Ukijo-e: história japonských drevorezov

29. novembra 2018
— Hlavná sála
Vstupné:
— 2 e

Nazrite do pominuteľného sveta japonských drevotlačí ukijo-e. Prednáška prerozpráva príbeh umenia, ktoré sa stalo jedným zo základných kameňov nie len japonského, no i európskeho umenia modernej doby. Vysvetlíme si techniku vzniku drevorezu, pozrieme sa na jeho vývojové štádia, významných autorov a žánre.

Ukijo-e je umenie, ktoré v 17. storočí pripadalo Japoncom šokujúce a vulgárne, považovali Európania za vysoko štylizované a rafinované. Dovtedy nevídaná inšpirácia v bežných veciach a bežných ľuďoch – kurtizánach, hercoch divadla kabuki alebo obrazoch z ciest po krajine – viedla k obľube drevotlačí nielen v Japonsku, ale postupne na celom svete.

Obrazy ukijo-e dokonca nájdeme na obrazoch impresionistov, ktorí boli ich obdivovateľmi i zberateľmi. Romanca Kopáčková, ktorá umenie ukijo-e študovala priamo v Japonsku, prinesie do Trnavy kúsok „bežného“ Japonska 18. storočia a vás pozývame obdivovať prchavú krásu každodennosti.

Romanca Kopáčová, M.A. študovala dejiny umenia na Univerzite Komenského, no svoj magisterský titul získala až na Kyushu univerzite v japonskej Fukuoke, kde sa venovala štúdiu starého japonského výtvarného umenia. V súčasnosti presedlala z teórie na prax a venuje sa aj vlastnej voľnej tvorbe.

Realizáciu prednášky z verejných zdrojov podporil Trnavský samosprávny kraj.