fbpx

Ukrajina – náš nepoznaný sused

26. júna 2022
— Hlavná sála

Wetzlerov Inštitút prináša svoj prvý vzdelávací program. Počas šiestich podujatí od júna do októbra 2022 sa zameriame na aktuálne výzvy a problémy stredoeurópske a východoeurópskeho regiónu. Určený je študentom, učiteľom stredných škôl, zamestnancom štátnej a verejnej správy, mladým profesionálom, ale aj širšej verejnosti s väčším záujmom o aktuálne témy.

V prvej časti programu, v nedeľu 26. júna 2022, sa budeme venovať Ukrajine. Historik Michal Šmigeľ participantov prevedie históriou a politickou situáciu Ukrajiny v 20. a 21. storočí. Dôraz bude kladený na konštituovanie Ukrajiny ako svojbytného národa a na udalosti, ktoré predchádzali vojne na Ukrajine. Druhou lektorkou bude kunsthistorička, kritička a novinárka Kateryna Iakovlenko, ktorá predstaví súčasné umenie a kultúru Ukrajiny.

Prvý blok bude prebiehať v slovenskom jazyku, druhý v anglickom.

Harmonogram
10:00 – 12:45 | Michal Šmigeľ o histórii modernej Ukrajiny
Prestávka na obed
13:45 – 16:30 | Kateryna Iakovlenko o súčasnom ukrajinskom umení a kultúre

Registrácia
Registrácia bude prebiehať na mieste pred začiatkom podujatia. Odporúčame si však vopred zakúpiť vstupenku, ktorá slúži ako registračný poplatok, keďže kapacita je obmedzená.

Kapacita: 20 účastníkov

Profily hostí

  • Michal Šmigeľ
    Je slovenský historik pôsobiaci na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vo vedeckom výskume sa orientuje na výskum národných dejín, presídlenie Rusínov, ale aj na pôsobenia oddielov Ukrajinskej povstaleckej armády (banderovcov) na území Slovenska v rokoch 1945 – 1947. K tejto problematike autor publikoval viacero štúdií a článkov v domácich aj zahraničných vedeckých publikáciách a zborníkoch. V súčasnosti často komentuje „fenomén banderovcov“ a dianie na Ukrajine v slovenských médiách.
  • Kateryna Iakovlenko
    Odborníčka na vizuálne umenie, kritička a novinárka narodená v Luhansku. Pracovala ako kurátorka a programová manažérka v Donbas Studies Research Project v organizácii Izolyatsia (2014 – 2015), či ako výskumníčka a kurátorka verejného programu v PinchukArtCenter (2016 – 2022). Aktuálne pôsobí vo Viedni ako hosťujúci výskumník na Inštitúte pre humanitné vedy, kde sa venuje výskumu umenia počas politickej transformácie a vojny.

Podujatie je súčasťou šesťdielneho vzdelávacieho programu, ktorý v rámci projektu Wetzlerová správa podporila Férová Nadácia O2. Účastníkom ponúkne ucelený pohľad na dnešný turbulentný svet. Cyklus bude tematicky pokrývať diplomaciu a mediáciu konfliktov v 21. storočia, dianie na Ukrajine a v našom regióne, mediálnu gramotnosť a kritické myslenie, ako aj ich aplikáciu v praxi.

Absolvovanie všetkých šiestich podujatí bude odmenené certifikátom Wetzlerovho Inštitútu.


International Visegrand Fund: logo_transparent

The event is a part of the project Integration of young Ukrainian refugees into the local community in Trnava. The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustain able regional cooperation in Central Europe.