fbpx

Zmena, ktorej sme sa (ne)dočkali?

24. marca 2022
— Hlavná sála

Pozývame na diskusiu o očakávaniach a realite dvoch vlád pod vedením I. Matoviča a E. Hegera. Hosťami Joža Lenča budú Dagmar Kusá a Michal Vašečka.

V prvý jarný deň uplynuli už dva roky od vymenovania vlády Igora Matoviča, ktorá chcela byť najlepšou v dejinách Slovenskej republiky. Jej trpko trápny koniec len podčiarkoval rok krízy vlády a dôvery v politiku. Prvého apríla to bude rok od nástupu vlády Eduarda Hegera, ktorá chcela byť iná, no narážala na mantinely populizmu a ješitnosti, ktoré dostala do vienka. Dva roky „zmeny“ boli poznamenané nielen krízou COVID-19, ale aj plné očakávaní veľkej zmeny, ktorú mali priniesť voľby z februára 2020. Tieto očakávania sa však čoraz častejšie menia na frustráciu. Nebezpečnú pre každodenný život i prežitie systému.

Čo sa obom vládam za tie dva roky (ne)podarilo? Nastala zmena, ktorú sme (ne)očakávali? Čo môže zanechať v spoločnosti život, ktorý je žitý v permanentnej kríze?

HOSTIA:

  • Michal Vašečka, analytik Bratislava Policy Institute
  • Dagmar Kusá, BISLA, Bratislava

Dagmar Kusá
získala magisterský titul v odbore politológia na Univerzite Komenského, titul PhD. v politológii z Bostonskej univerzity. Pred príchodom do BISLA pracovala v Slovenskom helsinskom výbore pre ľudské práva a pôsobila v jeho predstavenstve. Medzi jej primárne akademické záujmy patrí politické využitie kolektívnej pamäte, etnickej identity, občianstva a menšín, v súčasnosti sa zameriava na prejavy kultúrnej traumy vo verejnom diskurze. Pôsobí ako expertka na občianstvo v Európskom demokratickom observatóriu (v EUI) a spoluorganizuje každoročnú celosvetovú moslimsko-židovskú konferenciu. Je podpredsedníčkou Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku.

Michal Vašečka
Vyštudovaný sociológ, ktorý svoju odbornosť zameriava hlavne na otázky etnicity, rasy a migrácie, populizmu, extrémizmu, sociálnych hnutí a občianskej spoločnosti. Ako docent pôsobí na Paneurópskej vysokej škole a tiež Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych umení. Svoje vedomosti a expertízu si rozširoval tiež na New School University v New Yorku (1996 – 1997), na University of London (1998), na Georgetown University vo Washingtone DC (2008 – 2009), na University of Michigan v Ann Arbor (2015) a tiež na ISGAP na Oxfordskej univerzite (2016). V roku 2018 sa stal laureátom ceny Ministra spravodlivosti Slovenskej republiky za významný prínos v oblasti ľudských práv.

Fotocredity:
– titulná fotka: Marc Ryckaert, via Wikimedia Commons
– foto M. Vašečku: Denník N, Tomáš Benedikovič
– Dagmar Kusá: .týždeň

Vstup na toto podujatie je povolený len účastníkom s respirátormi.

V Malom Berlíne robíme všetko pre zdravie divákov. Prečítajte si o našich krokoch aj nad rámec povinných opatrení, ktoré zvyšujú bezpečnosť kultúrnych podujatí.