fbpx

Malý Berlín objavoval hudbu v Ľubľane

Za skúsenosťami a najmä za dobrou hudbou sa vybralo niekoľko členov tímu Malého Berlína. Od 8. do 10. júna 2022 sa konal showcase festival MENT Ljubljana 2022. Naši zástupcovia si v hlavnom meste Slovinska užili muziku a čo-to sa priučili.

Udalosť, ktorá láka ľudí z Európy, ale do veľkej miery aj z ostatných kútov sveta, ukázala nášmu tímu, že si svoju prácu robí dobre – no stále sa je v čom zlepšovať. „Dostali sme viacero rád, ktoré sa snáď podarí zapracovať,“ prezrádza Michal Mikuláš, na ktorého pleciach stojí hudobná dramaturgia Malého Berlína. „Pri stretnutiach s ostatnými som si potvrdil, že riešime často rovnaké problémy a bolo zaujímavé počuť, ako sa s nimi pasujú v iných krajinách,“ dodáva Michal. Hudobný dramaturg na mieste hľadal inšpirácie, ktoré možno čoskoro prenesie aj do Trnavy. „Koncertná ponuka bola široká, snažil som sa zamerať na elektronickú hudbu (JaquNoise, Warhorse, Titus Probs) a aj na domáce zaujímavé mená (Auto) a rovnako som videl headlinerov Yves Tumor, ktorých koncert sa konal v Kine Šiška, ktorý obsahuje fantastickú koncertnú sieň. Zvedavý som bol na francúzsky punk v podobe Equipe de foot nakoľko francúzska scéna mi nie je až taká známa,“ približuje Michal Mikuláš.

Inšpiratívny bol pobyt v Slovinsku aj pre Jula, hlavného zvukára a technika Malého Berlína. Vďaka trom dňom v Ľubľane si užil aj zaujímavé priestory. „Od undergroundových klubov v časti Metelkova, cez výborne vybavené Kino Šiška až po veľké kultúrno-kongresové centrum Cankarjev dom,“ hovorí Julo. Dodáva, že najviac ho z programu zaujalo slovinské duo Dovč-Krmac kombinujúce akordeón, tubu a elektroniku veľmi vydareným spôsobom, ktorému nechýbala technická bravúrnosť, humor a to všetko doplnené skvelou projekciou. 

Nielen o počúvaní hudby, ale aj o zdieľaní skúseností bol festival MENT Ljubljana 2022. Potvrdzuje to aj produkčná Soňa. „Jednou zo skvelých príležitostí bol Speed Networking, na ktorom som sa stretla so zakladateľmi centier a klubov z Chorvátska, Srbska, Česka a Slovinska. Všetky z centier vychádzajú z podobných podmienok, spoločne sme prebrali hlavné témy, s ktorými v rámci nášho programu pracujeme, ale aj s akými problémami v súčasnosti bojujeme,“ hovorí Soňa Jakubove. Naša produkčná si odniesla zaujímavé poznatky aj z mimoeurópskeho priestoru. „Chorvátska lektorka žijúca v Sydney nám porozprávala o tom, ako zorganizovať tour slovenských umelcov v Austrálii a na čo si dať pozor pri oslovovaní hudobníkov z Austrálie do našej krajiny,“ dodáva Soňa.

Krátky, ale bohatý na obsah. Takýmito slovami zhrnula festival naša stážistka Zoe. Návštevy miest, na ktorých hrali jednotlivé kapely, neboli len o zábave. „Počas koncertov som sa učila vnímať hudbu nielen ako divák, ale aj ako človek pracujúci v tomto odbore,“ prezrádza Zoe. Pridáva ešte jeden poznatok, ktorý sa jej naskytol počas panelovej diskusie. „J. Coka. Stanković ma zaujala upozornením na fenomén – umelci často ani netušia, prečo sú pozvaní. Takže pre organizátora podujatia to znamená nielen pripraviť šou, ale prostredníctvom nej si položiť aj správnu otázku.“

Rozprávanie o zážitkoch z hlavného mesta Slovinska uzatvára Michal dvomi prekvapeniami, ktoré ho na festivale čakali. Tým prvým bol koncert slovenskej kapely God & Eve. „Bol vynikajúci, mladý vek hlavných protagonistov nie je vôbec cítiť.“ Čo ešte zanechalo na našom produkčnom a hudobnom dramaturgovi dojem? „Príjemným prekvapením bola takmer presná časová organizácia mnohých koncertov po celom meste. Zosúladiť takýto event časovo je veľmi náročné, organizátori dodržali snáď všetky termíny podľa lineupu.“

Ján Janočko
Foto: Michal Mikuláš

Cestu Malého Berlína na showcaseový festival Ment podporil hlavný partner projektu Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia