fbpx

Na každom zozname najvýznamnejších Srbov na svete je Nikola Tesla vždy číslo jeden

V nedeľu 11. novembra u nás Divadlo SpozaVoza odpremiéruje veľmi zaujímavé predstavenie. Venované je vynálezcovi Nikolovi Teslovi a fyzikálnym zákonom elektrickej energie. Z toho, že predstavenie zažije premiéru práve u nás, máme veľkú radosť. Jednak preto, že jeden zo zakladajúcich členov divadla, Miro Mihálek, pochádza z Trnavy, po druhé preto, lebo SpozaVoza si, zdá sa, rado vyberá náročnejšie témy a spracúva ich divadelne a esteticky zaujímavo.

Nuž, a do tretice, aj preto, lebo Slováci mali k Srbom historicky vždy blízko a nám už niekoľko mesiacov robí v práci spoločnosť aj srbská dobrovoľníčka Timea. O svojom krajanovi pripravila článok, ktorý  v krátkosti zhŕňa, čím bol Tesla výnimočný – a teda prečo by ste mali svoje detváky na predstavenie určite vziať.

Tesla bol vynálezcom, elektrotechnikom, strojným inžinierom a humanistom, bez ktorého si nedokážeme predstaviť náš každodenný život. Počas svojho života si Tesla zaregistrovala viac ako 300 patentov a o ďalších sníval. Bezpodmienečne najvýznamnejšie vynálezy od Nikola Tesla zahŕňajú jeho príspevky k striedavému prúdu. Ani ho nevytvoril, ani neobjavil, ale vďaka jeho vynálezom sa  stal striedavý prúd široko využiteľným a pomohol elektrifikovať svet.

V roku 1898 Tesla svetu ukázal vynález, ktorý nazval „teleautomaton“, čo bola loď ovládaná rádiovými vlnami. Tento vynález bol dôležitý v troch rôznych oblastiach. Prvou je diaľkový ovládač, ktorý ovplyvňoval vývoj napríklad  televíznych diaľkových ovládačov a otváračov garážových brán. Po druhé, loď bola tiež jedným z najstarších robotov, a, do tretice, šlo o predchodcu prvých dronov.

Na jeho zozname vynálezov je tiež indukčný motor, neónové lampy, Teslova turbína či cievka…

Veľmi zaujímavá je aj skutočnosť, že Tesla už v roku 1901 premýšľal o technológii podobnej smartfónom.

Jeho myšlienka pozostávala z okamžitej komunikácie, ktorá zahŕňala zhromažďovanie dát z akciových trhov a telegramových správ, ich prenos do jeho laboratória, kde by ich zakódoval a každej informácii by pridelil vlastnú frekvenciu. Táto frekvencia by bola vysielaná do zariadenia, ktoré by sa zmestilo do vašej ruky. Inými slovami, Tesla si predstavil mobilné telefóny a bezdrôtový internet.

Slová, ktoré odzneli v roku 1917, keď Tesla prijala Edisonovu medailu, sú stále pravdivé: „Stačí povedať, že ak by sme z nášho priemyselného sveta odstránili výsledky práce pána Teslu, prestali by sa krútiť kolesá  priemyslu, naše elektromobily a vlaky by sa zastavili, naše mestá by boli v tme, naše mlyny by boli mŕtve a nečinné. Áno, také významné je jeho dielo, že sa stalo základným kameňom priemyslu.“

Možno najzaujímavejšou skutočnosťou o Teslovi je, že sa nepovažoval za vedca, ale skôr za intelektuála hľadajúceho odpovede na univerzálne a večné otázky ľudskej existencie, a to možno vidieť v jeho vlastných slovách: „Nie som vedec, veda je možno najpohodlnejší spôsob, ako nájsť odpoveď na otázku, ktorá ma vždy prenasleduje, a ktorá mení moje dni a noci na oheň.“

Aj keď navštívil Belehrad len raz, bol Tesla veľmi hrdý na svoj srbský pôvod a bol tiež hrdý na svoju chorvátsku vlasť. Samozrejme, Srbi a Chorváti sa ešte stále vadia, „komu Tesla patrí“, čo je trochu smiešne, a ja by som sa tým viac nezapodievala. Tesla patrí sebe samému, nepatrí nikomu inému, a zároveň patrí nám všetkým.