fbpx

Rebel bez príčiny v novom kabáte. Alebo v trigovici

Maďarský film Flákač (Drifter, 2014) zobrazuje príbeh dospievajúceho rebela. Ricsimu nezáleží zdanlivo na ničom – na rozvedených rodičoch, na škole, na zákonoch. Je voči dospeláckemu životu úplne ľahostajný. Okrem jedného. Sníva o tom, že vyhrá miestne rely. Ako chalan z otrasných pomerov na maďarskom vidieku si peniaze na opravu starého BMW zháňa kradnutím.

Režisér Gábor Hörcher si zachováva od svojho hrdinu neustále odstup. Úplne dôveruje svojim obrazom. Ricsi sa nikdy nespovedá na kameru zo svojich nálad a výčinov. Hoci nakrúcanie trvalo celých päť rokov. Toto nie je reality šou s umelými vášňami. Niečo vyše hodinový výsledný dokument vzišiel z dômyselnej a úmornej práce v strižni. Neostal v ňom žiaden balast, obsahuje len to najdôležitejšie z Ricsiho života.

drifter02

Ako píše Matej Sotník: „Priebeh udalostí zasiahne klasická situácia mladého rebela bez príčiny.“ Alkoholové opojenie dvoch mladých ľudí si vyžiada následky a Ricsiho „frajerka“ ostáva tehotná. Postaví sa k tomu Ricsi čelom? Nájde si prácu, aby mohol živiť vznikajúcu rodinu? Prijme konečne zodpovednosť za vlastný život, ale aj za život, ktorý sa ešte len má narodiť?

Spomedzi filmov v KineDoku 2016 patrí Drifter k tým najoceňovanejším. Zvolili ho ako najlepší debut na Amsterdamskom medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov, najlepší dokument na nemeckom Fünf Seen Filmfestival 2015 a najlepší dokumentárny film Týždňa maďarského filmu 2016.