fbpx

Na ďalšej z besied o architektúre sa porozprávame o pestrej typológii „drobnej“ vojenskej architektúry – moderných fortifikáciách z obdobia 2. svetovej vojny, o ich účeloch v kontexte vojnových udalostí v okolí Trnavy a v neposlednom rade aj o ich mapovaní a ochrane.

Neustále stupňujúce sa napätie v Európe, ktoré nakoniec vyústilo do druhej svetovej vojny, viedlo okrem iného aj k budovaniu novodobých obranných systémov. Nepriamo nadviažeme na predchádzajúcu besedu o hradoch, ktoré slúžili na obranu krajiny v dávnejšej minulosti a rovnako ako oni, tak aj ich architektonickí „súčasníci“ sú roztrúsení v okolitej krajine a vypovedávajú príbehy z relatívne nedávnej histórie.
Hosťom ďalšej z diskusií O architektúre osobne (s) bude Matúš Sládok, archeológ a pamiatkár z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Výskumu a dokumentácii nemeckých fortifikácií sa venuje profesionálne posledných 15 rokov.

Mgr. Matúš Sládok PhD.
archeológ a pamiatkár pôsobiaci na Krajskom pamiatkovom úrade v Trnave. Špecializuje sa predovšetkým na ochranu archeologického dedičstva, baníctvo v Malých Karpatoch, a okrem toho sa venuje aj výskumu a dokumentácii nemeckých fortifikácií z druhej svetovej vojny. Veľkú časť svojej práce trávi v teréne a ako archeológ sa zúčastnil desiatok archeologických výskumov v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

Moderuje: Miroslav Beňák