fbpx

Fero Király: Philip Glass – Dances No. 2 & No. 4

2. decembra 2017
— Zelený kríček

Hudobník Fero Király sa po návrate z newyorkského turné so súborom Cluster ensemble opäť púšťa do sólového koncertovania na Slovensku. Hrá dve raritné skladby Philipa Glassa, ktoré neboli až do tohto roka, kedy ich Fero premiéroval v Bratislave, nikdy uvedené na Slovensku a málo sa hrávajú aj v zahraničí.

Skladby Dance No. 2 a No. 4 zložil Philip Glass špeciálne pre sólový elektrický organ. Obe vznikli koncom 70. rokov a sú súčasťou väčšieho cyklu piatich tancov, z ktorých ostatné sú určené pre väčší ansámbel. Pochádzajú z konca Glassovho minimalistického obdobia, sú medzi poslednými dielami, v ktorých Glass pracuje s repetitívnym zvukom s minimom melódií charakteristickým pre jeho rannú tvorbu. Obe skladby majú približne 20 minút a hrajú sa vo vysokom tempe. Zvuk elektrického organu s basovými pedálmi im dodáva nadčasovosť.

Skladby z dnešného pohľadu „predbehli dobu“. Je v nich cítiť estetiku, s ktorou dnes pracuje klubová elektronická hudba. Na rozdiel od nej sú však hrané naživo na jedinom klávesovom nástroji a od interpreta vyžadujú obrovské sústredenie a precíznosť.

Fero Király ich hráva na analógovom organe Yahama YC 45D z roku 1972, na ktorom hrával v 70. rokoch aj sám Glass a ktorého zvuk tejto hudbe pristane najviac – vznikala totiž práve na takýchto nástrojoch.

Fero Király / Ranej tvorbe Philipa Glassa sa venuje 4 roky. V minulosti sólovo alebo ako súčasť Cluster ensemble zahral väčšinu dostupných diel z tohto skladateľovho priekopníckeho obdobia. Mnohé z nich na Slovensku aj premiéroval. Niektoré zo skladieb, napríklad Music with Changing Parts, posledné desaťročia nehrával ani samotný Glass.

Okrem interpretácie súčasnej hudby sa Fero vo svojej tvorbe venuje digitálnym technológiám a ich vplyvu na hudbu. Jeho projekty majú presah do performance, soundartu a inštalácií. Využíva pri tom nové hraničné experimentálne polohy, vytvára si vlastný softvér a rád spolupracuje na projektoch s inými umelcami.

Z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.
Mediálni partneri: Mesto Trnava, Trnava-live.sk, Trnavský hlas.

foto © Banská St a nica