fbpx

Aby sme si mohli predstaviť novú budúcnosť, musíme sa na svet pozerať inak.

FREM – Viera Čákanyová / CZE, SVK / 2019 / 73 min
ČSFD (79%): www.csfd.cz/film/778260-frem/7

Umelá inteligencia exponenciálne rastie a klimatická kríza je čoraz naliehavejšia a nezvratná.
FREM je unikátnym dokumentom, ktorý odráža podobu nového sveta a zobrazuje svet prírody za hranicami ľudského vnímania skutočnosti. Je výsledkom izolovaného nakrúcania v extrémnych podmienkach na Antarktíde. Film skúma túto nádhernú ohrozenú krajinu nezvyčajným spôsobom, vzrušujúco odľudštenou optikou neľudskej entity s vlastným vedomím. Dron sa skúmavo plíži ľadovou rovinou, zvláštne zmätočným spôsobom a opatrne objavuje krajinu Antarktídy. Náhle prerušované fragmenty zvukov či hovoreného slova a roztekajúci sa obraz vytvárajú spolu s tajuplným vizuálnym spracovaním znepokojivú filozofickú reflexiu limitov antropocentrického myslenia.

FREM mal vo februári premiéru na prestížnom Berlinale. Zažite jedinečnú projekciu dystopickej sci-fi, nasledovanú diskusiou s režisérkou Vierou Čákanyovou.

Viera Čákanyová (1980)
Je slovenská režisérka, ktorá vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na Filmovej a televíznej fakulte bratislavskej VŠMU, kde si neskôr spravila doktorát a dnes vyučuje v Ateliéri dokumentárnej tvorby. Dokument vyštudovala na pražskej FAMU, kde bola na festivale FAMUfest ocenená za svoje študentské filmy Piraňa (2007) a Alda (2009). Jej krátke dokumentárne filmy sú súčasťou poviedkových projektov Gottland (2014) či Slovensko 2.0 (2014). V súčasnosti sa okrem vlastnej dokumentárnej tvorby venuje dramaturgii a spolupracuje na filmových projektoch s televiziou či neziskovými organizáciami.