fbpx

Kino: Smutné jazyky + diskusia s tvorcami

23. januára 2019
— Hlavná sála
Vstupné:
— 3 €

Ako súčasť projektu „1919“, pripomínajúceho históriu a kultúru medzivojnového Československa, uvádzame dokumentárny film o karpatských Nemcoch na Slovensku, oživenie zabudnutej kapitoly našich dejín:

Smutné jazyky

Anna Grusková / SK / 2018 / 60 min

Dôkaz, že „oficiálny“ dejepis je o niečom inom, než mnohí ľudia na Slovensku naozaj prežili. Film Smutné jazyky mapuje rôzne podoby nemeckého jazyka u nás a približuje ideologicky a kultúrne komplikované dedičstvo nemeckej menšiny na Slovensku v 20. storočí. Ukazuje aktuálny stav, v ktorom sa nemecká kultúra a dialekty zo Slovenska definitívne strácajú. Po regiónoch vymierajúcich nárečí a zamlčiavaných dramatických osudov Karpatských Nemcov sprevádza germanista Jozef Tancer.

Takzvaní Karpatskí Nemci postupne prichádzali na územie dnešného Slovenska od 13. storočia. Pomáhali tu vybudovať priemysel, baníctvo, poľnohospodárstvo, postavili väčšinu najkrajších miest a mestečiek. Po nástupe Adolfa Hitlera k moci sa začala ich intenzívna, z Nemecka riadená nacifikácia. Nie všetci jej však podľahli, viacerí bojovali v SNP, iní zomierali v nemeckých koncentrákoch. Po skončení II. svetovej vojny muselo zo Slovenska odísť na základe takzvaných Benešových dekrétov 84% nemeckých obyvateľov.

Diskusie po premietaní sa zúčastnia režisérka filmu Anna Grusková a germanista Jozef Tancer.

Mediálni partneri: CinemaView.sk, Trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnava, Trnavské rádio, Trnavsko.