fbpx

Like Me If You Can

9. júla 2018
— Hlavná sála

„Nechcem mať 14 rokov. Nechcem, aby sa ľudia pozerali cezo mňa. Nie som dieťa a nie som idiot. Som človek a mali by ste so mnou tak jednať!“

Tvorivý kolektív Performalita sa vracia v čase o niekoľko rokov späť do obdobia svojho vlastného dospievania a problémov, ktoré boli v tomto období živé a akútne. Témy, ktoré sa dospelým zdajú často banálne, berú umelci Performality so všetkým rešpektom, vážnosťou aj s humorom a stavia ich doprostred javiska, aby sa s nimi konfrontovali a ponúkli dôležitú rovinu porozumenia naprieč generáciami. Inscenácia Like Me If You Can je primárne určená mladému divákovi od 13 do 30 rokov.

„Počas tvorivého procesu sme si uvedomili, že väčšina z vecí, ktoré nás trápili vtedy, nás trápia stále. Že sa toho veľa od tej doby vlastne nezmenilo. To, že sa niekedy cítime na svete sami a nevieme sa o tom s nikým porozprávať, to, že nechceme byť tým, kým sme a tam, kde sme, že nechceme robiť to, čo robiť musíme, že niekedy bolí celý svet… to všetko sa objavovalo vtedy a z času načas sa objavuje aj teraz. Okolo tridsiatky sme však dosiahli určitý nadhľad, ktorý nám dopraje veľkú dávku humoru vo všetkých tých bolestných témach. To jediné je ten veľký generačný rozdiel,“ vysvetľuje počiatočnú inšpiráciu trnavská režisérka Dana Račková.

Inscenácia má byť podľa tvorcov anonymne interaktívne. Mladí diváci budú môcť komunikovať s hercami, tvorcovia či medzi sebou prostredníctvom svojich smartphonov anonymne – pod vytvorenou prezývkou. Budú môcť oznamovať svoje pocity, názory alebo požiadavky. „Chceme vytvoriť prostredie, v ktorom sa mladý človek cíti prirodzene, nebojí sa hovoriť o sebe a prípadne sa nehanbí pýtať. Interaktivita v takomto type projektu je pre nás zásadná,“ dodáva režisérka.

Rukopis Performality je zreteľný. Autorská inscenácia je postavená na princípoch alternatívneho divadla a na jej vzniku sa podieľali všetci tvorcovia počas celého procesu. Názov Like Me If You Can v sebe schováva rovinu honby za virtuálnou popularitou, pretvárkou, falošnú identitu, ale aj rovinu úprimnosti, túžby, lásky, hľadania vlastnej originality a sebauznania.

réžia: Dana Račková
scenár, dramaturgia: Petr Dlouhý
scénografia, kostýmy: Jana Hauskrechtová
hrajú: Karolina Zajdel, Filip Šebšajevič
svetlo: David Janeček
produkcia: Performalita

Vznik inscenácie pre mladé publikum finančne podporili: International Visegrad Fund, Art District 7 (Praha 7) a Nadace Umění pro zdraví.

Inscenácia je súčasťou medzinárodného projektu Young Visegrad Imagination, do ktorého sa zapojili deti a mládež z Čiech, Poľska, Slovenska a Maďarska. Texty na tému „Nedorozumenie“ si môžete prečítať na www.performalita.com.

Realizácia podujatia bola podporená dotáciou Trnavského samosprávneho kraja

mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavské rádio.