fbpx

Preßburger Balkan Band

30. augusta 2019
— Nádvorie

Temperament a emócie na jednom pódiu!

V priebehu rokov sa Preßburger Klezmer Band stala vynikajúcim interpretom slovenskej world music a židovskej hudobnej tradície. Pod vplyvom srbskej akordeonistky Snežany Jović-Werner sa kapela začala čoraz intenzívnejšie venovať hudbe zo Srbska a susedných balkánskych krajín.

K tomu sa pridala spolupráca s renomovaným bosnianskym akordeonistom Miroslavom Vukovićom a skvelou srbskou speváčkou Anitou Ribar. Výsledkom tejto niekoľkoročnej činnosti je nový koncertný program pozostávajúci z výlučne balkánskej hudby, najmä zo Srbska, s predstavením jeho jednotlivých regiónov – napr. Vojvodiny, Šumadije, južného Srbska, Kosova, ďalej Severného Macedónska, Bosny a Chorvátska.

Už prvé vystúpenia pod názvom Preßburger Balkan Band boli spojené s vďačnou diváckou odozvou. Balkánska a najmä srbská hudba na Slovensku mimoriadne vrelo prijímaná. Preßburger Balkan Band pritom predstavuje prvého interpreta balkánskej hudby v takmer všetkých jej podobách na Slovensku s autentickým zastúpením muzikantov z Balkánu a v skvelých aranžoch Miroslava Vukovića, Dragana Mirkovića a Nikicu Vujinovića.

Album TANTS MIT MIR!, na ktorom sa nachádzajú niektoré piesne z projektu, bol ocenený prestížnym ocenením Radio_Head Awards za najlepší slovenský album v kategórii world & folk.

Realizované s finančnou podporou: Fond na podporu kultúry národnostných menšín.