fbpx

Seriš & Teller: Čecháčci a Čoboláci

2. februára 2019
— Hlavná sála

Predstavenie „Čecháčci a Čoboláci“ je spoločným dielom Paľa Seriša a Filipa Tellera, ktorí spolu absolvovali Ateliér fyzického divadla na JAMU. Inscenácia je na pomedzí stand-up comedy a divadla a využíva charakteristické prvky oboch protagonistov: slovnú i pohybovú komiku, tanec, spev či improvizáciu. Autobiografické výpovede sa tu stretávajú s etudami, ktoré rozoberajú vzťahy Čechov a Slovákov.

„Brno mám rád a cítim sa tu doma.“„Jsi obyčejný imigrant!“

scenár a hrajú: Pavol Seriš, Filip Teller
scénografia: Lucie Sedláčková
dramaturgická spolupráca: Patrik Boušek, Matěj Randár

Predpredaj na MaxiTicket.sk.

Pavol Seriš

Narodil sa 23. apríla 1986 v Trenčíne. Tri dni nato explodovala atómová elektráreň v Černobyle, a uvoľnený rádioaktívny mrak malého Pavla dôkladne ožiaril. Vďaka ožiareniu začal rozprávať v troch mesiacoch a v štyroch rokoch chytil vo Váhu vlastnými rukami šťuku.

Po základnej škole na Hodžovej ulici sa bez pomoci známostí rodičov dostal na trenčianske Gymnázium Ľudovíta Štúra. O panictvo prišiel ako väčšina stredoškolákov: na chate. Po maturite študoval anglický a nórsky jazyk na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Počas štúdia jazykov veľa cestoval, začal sa venovať divadlu a v decembri 2006 založil spolu s Jurajom Hubinským autorské divadelné zoskupenie Neandrtal Teatr (dnes S + H).

Po vyštudovaní Filozofickej fakulty v roku 2010 bol prijatý do Ateliéru klaunská scénická a filmová tvorba na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně. Po absolvovaní ateliéru v júni 2013 pokračoval na JAMU v doktorskom štúdiu.

Žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Zaujíma sa najmä o žáner komédie jedného herca. Venuje sa aj kreslenému humoru či krátkym filmom. Nemá rád horčicu.

www.pavolseris.com

Filip Teller

Narodil sa ako blíženec a ako herec z Brna si so sebou celý život nesie aj znamenie ublížencov. Dnes už vie, že do čoho sa nepustí sám, to nedosiahne. Po spolupráci s mnohými divadlami sa rozhodol venovať najmä autorskej tvorbe. Trvalému angažmánu sa vyhýba, pretože má rád možnosť voľby. Rozhodol sa robiť to, čo ho baví a dáva mu zmysel. Je rád, keď jeho práca dokáže divákov obohatiť, rozosmiať a prinútiť k zamysleniu.

Absolvoval Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, ateliér autorského herectva, pohybového divadla a klaunovstva. V rámci študijnej stáže žil vo Veľkej Británii. Počas svojej profesionálnej kariéry hosťoval v profesionálnych divadlách (napr. Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo Bolka Polívky, Městské divadlo Zlín, Divadlo Tramtarie či Národní divadlo Brno) a v nezávislých umeleckých skupinách (napr. Služebníci Lorda Alfréda, Divadlo Anička a letadýlko alebo Divadlo Komediograf).

S divadlom Husa na provázku vystupoval na festivaloch vo Francúzsku, Belgicku a Rusku. Na medzinárodnom festivale divadelných formácií v Ríme získal cenu Gemini D’Oro Prize za najlepší mužský herecký výkon za stvárnenie postavy pápeža Bonifáca VIII.

V roku 2015 založil spolu so svojim tímom divadelnú talkshow Tell or Show, v ktorej pôsobí ako moderátor a hostiteľ. Dáva si záležať na divadelnosti, situačnom humore a improvizácii. Domovskou scénou Tell or Show je v súčasnosti Divadlo Bolka Polívky v Brne.

www.filipteller.com

Z verejných zdrojov podujatie podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny (Trnava), Trnavské rádio.