fbpx

Večerná univerzita vol. 2: Ako uhasiť syndróm vyhorenia?

16. apríla 2024
— Hlavná sála

Témou druhej diskusie Večernej univerzity bude syndróm vyhorenia, ktorý je v súčasnom rýchlom svete orientovanom na výkon veľmi častý, no napriek tomu stále málo komunikovaný. Sprevádzajú ho stavy fyzického, emocionálneho a duševného vyčerpania, ktoré znižujú produktivitu a spôsobujú beznádej či bezmocnosť.

O tom, čo vlastne vyhorenie je, ako ho identifikovať, aké sú jeho dopady na psychické zdravie a čo môžeme robiť, ak už ním trpíme, budú diskutovať doktorka Ivana Mirdalíková z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UCM, psychologička a vzťahová koučka Veronika Ragan a speváčka a skladateľka Zuzana Smatanová.

Zuzana Smatanová
je populárna slovenská speváčka, skladateľka a ilustrátorka, ktorá má na konte sedem štúdiových albumov. V roku 2003 sa stala víťazkou súťaže Coca-Cola Popstar, ktorá odštartovala jej spevácku kariéru. Stala sa držiteľkou hudobných ocenení SOZA, Aurel, má šesť Zlatých slávikov a je niekoľkonásobnou držiteľkou cien OTO v kategórií speváčka roka. V rokoch 2019 a 2020 si prechádzala syndrómom vyhorenia spojeným s depresiou. O tomto období verejne rozpráva prostredníctvom rozhovorov, podcastov a sociálnych médií. Na Youtube nahrala 80-minútový príbeh jej vyhorenia a následného vyliečenia, aby šírila osvetu a pomohla ľuďom uvedomiť si, že s týmito diagnózami nebojujú sami.

Ivana Mirdalíková
vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte UCM v Trnave, kde tiež absolvovala doktorandské štúdium. V súčasnosti pôsobí na Katedre psychológie FF UCM ako odborná asistentka a psychologička v poradenskom centre. Už počas štúdia získavala praktické skúsenosti na psychiatrických klinikách, ale aj v prostredí pracovnej a organizačnej psychológie. Neskôr získala akreditované vzdelávanie v psychologickom a sociálnom poradenstve a v krízovej intervencii v organizácii Ipčko.sk, kde pôsobila skoro dva roky. Absolvovala kurzy psychodiagnostických metód, čo momentálne denne využíva vo svojej praxi ako psychologička na psychiatrickom oddelení Nemocnice sv. Lukáša v Galante. Venuje sa psychodiagnostike, autogénnemu tréningu a individuálnym, skupinovým a komunitným psychologickým sedeniam.

Veronika Ragan
je psychologička a vzťahová koučka s vlastnou poradenskou praxou. Venuje sa individuálnemu a párovému poradenstvu zameranému na budovanie zdravých a prosperujúcich osobných, pracovných a partnerských vzťahov. Má ukončený psychoterapeutický výcvik párovej a rodinnej terapie a aktuálne sa vzdeláva v oblasti psychotraumatológie a socioterapie. Na svojom instagramovom profile Spomiluj pravidelne uverejňuje príspevky týkajúce sa duševného zdravia, ktoré komunikuje „ľudskou rečou“.

Spoluorganizátor: Univerzita sv. Cyrila a Metóda v Trnave