fbpx

Workshop: Apply now!

9. novembra 2019
— Malá sála

Ako sa prihlásiť na rezidenčný pobyt v zahraničí?

Rezidenčné pobyty sú dnes bežnou súčasťou života umelca. Na celom svete nájdeme stovky rôznorodých rezidenčných programov pre umelcov, kurátorov, spisovateľov, výskumníkov a ďalších kreatívcov.

Môžete vycestovať do veľkého mesta s živou umeleckou scénou, aj na chatu v lese, kde sa budete plne sústrediť na svoju tvorbu. Rezidencie sú plne či čiastočne financované. ale aj také, kde zaplatíte za prenájom ateliéru.

Workshop so Zuzanou Tóthovou sa zameria na kroky, ktoré musíte urobiť, ak chcete vycestovať na rezidenciu v zahraničí od výberu miesta po napísanie a zaslanie prihlášky. Počas workshopu si ujasníme, kde hľadať informácie o rezidenciách, ako si vybrať z množstva pobytov a čo od nich očakávať. Vyskúšame si, ako prebieha proces výberu a ako zostaviť dokumenty do prihlášky tak, aby ste mali u komisie čo najväčšiu šancu. Ak máte v súčasnej dobe rozpísanú prihlášku na rezidenciu, a radi by ste ju skonzultovali, doneste ju so sebou.

Program:

14:00 – 14:15: Zoznámenie účastníkov
14:15 – 14:45: Self-curated, fully funded, guided or online residencies. Ako si vybrať rezidenčný program?
14:45 – 15:00: Rýchly náhľad na grantové možnosti pre rezidenčných umelcov.
15:00 – 15:15: Pauza
15:15 – 15:45: Čo môžem očakávať od rezidenčného pobytu?
15:45 – 16:15: Portfólio, artist statement, CV, poject: základné dokumenty, ktoré musím mať do prihlášky pripravené. Ako by (ne)mali vyzerať?
16:15 – 16:30: Pauza
16:30 – 17:30: Artist statement and cover letter: praktické cvičenie
17:30 – 18:00: Diskusia

Zuzana Tóthová

V oblasti rezidenčných programov a medzinárodných umeleckých projektov sa pohybuje od roku 2013, kedy začala pracovať pre projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 v programe K.A.I.R. Košice Artist in Residence. V roku 2016 sa projekt osamostatnil a Zuzana spolu s kurátorkou Petrou Houskovou založila občianske združenie KAIR, ktoré úspešne funguje dodnes s celoročným medzinárodným programom rezidencií pre slovenských umelcov v zahraničí a zahraničných umelcov v Košiciach. Zuzana každoročne hodnotí niekoľko desiatok prihlášok na rezidencie pre KAIR, ale aj pre iné organizácie (napr. International Visegrad Fund).