fbpx

Pozývame vás na kaligrafický workshop pod vedením japonských majstrov. Záujemcovia o umenie japonského krasopisu budú mať možnosť učiť sa pod vedením predsedu asociácie, pána Daiuna Tsujimota a jeho kolegov.

Kapacita je obmedzená: rezervácie posielajte e-mailom na adresu workshop(zavináč)malyberlin.sk.

Pre koho je workshop určený?
Pre širokú verejnosť, milovníkov japonskej kultúry, umenia, dizajnu a pod. (workshop nie vhodný pre malé deti)
Trvanie workshopu: 90 minút

V japončine sa na označenie kaligrafie používa slovo shodo, ktoré v preklade znamená „cesta písma“. Na rozdiel od západných foriem písma, precvičovaniu japonskej kaligrafie sa venujú ľudia všetkých vekových a spoločenských skupín. Hodiny základov kaligrafie musí na základnej škole absolvovať každé japonské dieťa. Je to súčasť bežného vzdelávacieho procesu. Na rozdiel od kaligrafie západného typu, pri ktorej sa používa pero, pri shodo sa píše na japonský papier (washi) štetcom vyrobeným z bambusu a zvieracích štetín, ktorý sa nazýva fude. V kaligrafii sa často píšu veľmi archaické, alebo staré čínske znaky. Moderné variácie, či zjednodušené znaky sa využívajú len zriedka.

Umenie shodo má svoj pôvod v Číne a do Japonska sa dostalo v 6. alebo 7. storočí spoločne s technikou výroby štetcov, tušu a papiera. V týchto dobách bola kaligrafia dôležitou súčasťou vzdelávania členov aristokratických rodín. Postupom času sa toto umenie rozšírilo i medzi bežných ľudí. Dnes je kaligrafia nielen umeleckou formou, ktorú obdivujeme v múzeách, či galériách. Ľudia ju využívajú napríklad pri písaní novoročných pozdravov, ale i v iných, bežných situáciách každodenného života.

Organizátorom podujatia je Veľvyslanectvo Japonska v Bratislave v spolupráci s Malým Berlínom.