fbpx

Pod hlavičkou RASTER uvádzame prednášky venované vizuálnemu umeniu. Ich lektorom je výtvarník a pedagóg Roman Gajdoš, ktorý si pozýva hostí a spolu diskutujú o zámeroch, efektoch či podobách výtvarného umenia. Tentoraz privítame vedúceho Semináru dejín umenia na Masarykovej univerzite v Brne, Ondřeja Jakubca.

Prednáška sa zameria na fenomén konverzií verejného a sakrálneho priestoru v 16. a 17. storočí v súvislosti s dramatickou situáciou náboženského konfliktu v strednej Európe. Katolícka a nekatolícka cirkev, jej autority a komunity sa v tomto období dostali do veľmi intenzívnych sporov o moc nad priestorom svojich aktivít, ktoré mali svoje špecifické formy vpísané do podoby umeleckých diel. Tieto zásahy rovnako niesli významné symbolické posolstvá. Je však pozoruhodné, ako tento konfrontačný a symbolický jazyk náboženskej identity hovorí prostredníctvom umeleckých diel aj dnes.

Ondřej Jakubec
od roku 2008 pôsobí v Seminári dejín umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity (2012 – 2019 bol jeho vedúcim, 2017 – 2020 bol zároveň prodekanom pre bakalárske a magisterské štúdium na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity) a od roku 2015 aj na Katedre dejín umenia Univerzity Palackého v Olomouci. Špecializuje sa na vizuálnu kultúru raného novoveku, umelecký mecenát toho istého obdobia, konfesionalizmus umenia v 16. – 17. storočí, fenomén sakrálneho priestoru v ranom novoveku, sepulkrálnu kultúru (týkajúcu sa hrobu či pohrebu) v ranom novoveku, historiografiu a metodológiu dejín umenia.

Pôsobil ako kurátor v Múzeu umenia v Olomouci (2004 – 2011, od roku 2005 bol vedúcim jeho oddelenia dejín umenia). Je autorom alebo spoluautorom dvadsiatich kníh a viac ako dvesto časopiseckých štúdií a knižných kapitol.