fbpx

Ďalšia z prednášok online vás prevedie svetom zabudnutých priemyselných objektov v Trnave a hlavne ich nevšedným odkazom v 2D forme – knihami a ich vizuálom. Aj tie sú rovnako výnimočnou súčasťou industriálneho dedičstva nášho mesta. Prednáša Miroslav Beňák.

Ako objavovať a obdivovať priemyselné dedičstvo v čase karantény? Továrne síce nezvyknú praskať náporom turistov ani v bežnom režime, väčšina je aj tak neprístupná verejnosti. Ale aj tak, na čo riskovať, keď existuje forma industriálneho dedičstva, kvôli ktorému netreba vychádzať z pohodlia a bezpečia domova? Sú to knihy, publikácie s nezameniteľným vizuálom danej doby.

Takmer každý závod počas svojej existencie vydal pamätnú ročenku, prípadne katalóg produktov. Nie sú však len zdrojom informácií o prevádzkach a ich histórii, ale aj hodnotnou výpoveďou prístupu ku grafickému dizajnu a celkovej vizuálnej identite daných podnikov. Na týchto knižkách sa tak dá obdivovať nielen obsah, ale aj samotná forma. A dnes sa z ročeniek stáva silný zberateľský artikel.

Tému „umenia na pozadí zaprášených tovární“ sme načali počas prednášky pred necelými dvomi rokmi realizovanej v súvislosti s výstavou grafík Čiernych dier. Teraz na ňu opäť nadviažeme so zreteľom na Trnavu.

Prednášku budeme streamovať na facebookovej stránke Malého Berlína.