fbpx

Ukrainian Perspective on European Integration

28. septembra 2022
— Online
Vstupné:
— zdarma

Vojna na Ukrajine nie je len pomyselným problémom, ktorý rozdeľuje spoločnosť, ale výrazne mení aj bezpečnostné prostredie a prináša nepredvídateľné dôsledky pre EÚ. Tento rozsiahly konflikt na Ukrajine už spôsobil tisíce mŕtvych, ale aj veľké hospodárske škody v Európe a na celom svete. EÚ sa musí vyrovnať s dôsledkami tohto tretieho asymetrického šoku v priebehu 15 rokov doma aj v zahraničí. Lídri EÚ sa dohodli, že posilnia európsku hospodársku odolnosť, radikálne znížia dovoz energií z Ruska a pokročia s výrazným posilnením európskej obrany.

Čo by sme mali vedieť o súčasnej Ukrajine? Aké zmeny priniesla občianska spoločnosť na Ukrajine od roku 2014 a vo februári 2022? Môžu ukrajinské mimovládne organizácie a vládne inštitúcie spolupracovať a riadiť euroatlantickú trajektóriu krajiny? Ako sa vyvíjalo vnímanie Ruska od roku 2014. Ako by mala EÚ podporovať ukrajinskú transformáciu a ako predchádzať únave Ukrajiny?

YEVHEN HLIBOVYTSKY
vyštudoval politológiu na Kyjivo-Mohylianskej Akadémii (Národnej univerzite). Študoval tiež právo na Ľvovskej národnej univerzite Ivana Franka a filozofiu na Bluffton University v USA. Je konzultantom v oblasti komunikácie, lektorom komunikačných stratégií pre médiá, biznis a neziskové organizácie. Pôsobil ako novinár v popredných ukrajinských médiách, ale aj ako lokálny koproducent pre televízne kanály CBS, PBS a BBC. Bol jedným z lídrov hnutia odporu novinárov proti cenzúre a spoluzakladateľom hromadske.tv. Je tiež zakladajúcim členom think-tanku ProMova a členom skupiny Nestor Group. Je pravidelným autorom politických analýz pre ukrajinské a západné médiá a expertné skupiny.

Prednáška prebehne v angličtine a bude bezplatne streamovaná na facebookovej stránke Wetzler Institute.


Podujatie je súčasťou vzdelávacieho programu podporovaného Férovou Nadáciou O2 v rámci Wetzler messages project. Účastníkom ponúkne komplexný pohľad na dnešný turbulentný svet. Cyklus tematicky pokrýva diplomaciu a mediáciu konfliktov v 21. storočí, dianie na Ukrajine a v našom regióne, mediálnu gramotnosť a kritické myslenie, ako aj ich aplikáciu v praxi.