fbpx

Ypsalon 2018 / rodinná nedeľa

25. novembra 2018
— Hlavná sála, Malá sála

Po druhý raz je nedeľa festivalu Ypsalon venovaná rodinám a deťom. Tentoraz v programe nájdete dve tvorivé dielne na knižné motívy, predajnú výstavu najkrajších detských kníh a divadelné predstavenie.

Program:

13:30 – 18:00
Predajná výstava najkrajších detských kníh

13:30
Cukrové topánky: čítanie a workshop ilustrátorky Adely Režnej

Príďte so svojimi najmenšími na autorské čítanie z knižky Cukrové topánky, ktoré rozprávajú príbeh o nezdravej láske k sladkostiam a následkoch pažravosti. Ukazujú, že sladkosti sa dajú jesť aj s mierou a ak sú pripravené zo zdravších a lokálnych ingrediencií, sú o to chutnejšie. Po čítaní bude nasledovať workshop so samotnou autorkou, ilustrátorkou Adelou Režnou, na ktorom sa budú vytvárať koláže a tvoriť farebné ilustrácie na témy knihy. Podujatie vhodné pre deti od 4 rokov.
– vstupné 1 €

15:30
Ako maliari vidia svet: workshop s knihou o slovenských maliaroch
Workshop Ako maliari vidia svet vychádza z rovnomennej knihy autoriek Kataríny Kosanovej a Andrey Gregušovej. Poteší malé aj veľké umelecké duše, ktoré sa zábavným spôsobom naučia chápať základné umelecké pojmy ako línia, ornament či figúra. Spolu s autorkami a knižnými hrdinami Galém a Riou si po čítaní z knižky vyrobia masky na námet Smutného klauna od Cypriána Majerníka. Že Cypriána a jeho Smutného klauna nepoznáte? Nevadí! Presne pre vás je tento workshop určený.
– vstupné 1 €

 

17:00
Divadelné centrum Martin: A Bold Rabbit in Africa
Činoherná anglicko-slovenská rozprávka s pesničkami spracúva pokračovanie najslávnejšej detskej knižky Jozefa Cígera Hronského s názvom Smelý Zajko v Afrike. Je príbehom Zajka a jeho ženy na potulkách svetom. Popri Váhu prejdú Slovenskom až do Bratislavy, odtiaľ po Dunaji do Čierneho mora a v bruchu obrovského žraloka sa doplavia do Afriky. Tam prežijú veľa dobrodružstiev – vyliečia kráľa púšte, porazia krokodíla aj tigra a zachránia malého černoška.

Divadelná adaptácia ponúka hravosť, podnecuje detskú fantáziu, vďaka pesničkám a komediálnemu žánru je prijímanie divadelnej inscenácie plynulé a nenásilné. Zároveň, v súlade s Hronského predlohou je divadelná adaptácia apelom na množstvo pozitívnych vlastností – túžba cestovať a spoznávať, chuť učiť sa a zmúdrieť, výrazná je aj propagácia telocviku a pohybu.

Edukatívnosť predstavenia podčiarkuje i netradičné slovensko-anglické naštudovanie, kde základné dejové a obsahové informácie, názvy postáv i časti pesničiek interpretujeme v jednoduchej angličtine zrozumiteľnej i začiatočníkom, zložitejšie anglické väzby interpretujeme dvojjazyčne a najnáročnejšie časti deja ostávajú v pôvodnej Cígerovej slovenčine.

réžia: Róbert Mankovecký
kostýmy: Katarína  Hajduková
výprava: Von Dubravay
jazyková úprava: Andrej Agricola
obsadenie: Dominik Zapríhač, Michal Rosík, Michaela Hrbáčková, Miloš Kusenda, Danka Svetlíková, Filip Jekkel
– vstupné 2 €, zdarma pre dospelých divákov s festivalovou permanentkou

organizátor: OZ Publikum.sk, Malý Berlín
partner: Kníhkupectvo AF Trnava
z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj
partner: Fatra, minerálna voda
mediálni partneri: Medzi knihami, Knižná revue, Trnavské rádio, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, MY Trnava.