fbpx

Pestrý divadelný máj

Vyzerá to tak, že u nás v máji rozkvitá divadlo! V Malom Berlíne máme tento mesiac niečo pre každého – tanečné predstavenie, výbornú komédiu z internetového života, veselé predstavenie pre deti a v závere mesiaca aj dve špeciality, predstavenie o živote slabozrakých a divadlo, ktoré je koncertom.

Už prvý tohtomesačný piatok, 6. mája, k nám až z Holandska zavíta mimozemšťanka Majka v koži tanečníčky Sandry Kramerovej. Slovenská rodáčka už roky pôsobí a tvorí v zahraničí, a tam vznikla aj adaptácia česko-slovenskej seriálovej legendy Majky z Gurunu. V jej podaní sa mimozemské dievča snaží s pomocou reklám zorientovať v tom, čo znamená byť matkou, hrdou občiankou a socialistickou robotníčkou a príťažlivou manželkou zároveň. So smutnosmiešnym príbehom a vnútorným zmätkom Majky sa určite stotožní nejedna diváčka.


20. mája pokračujeme vynikajúcou komediálnou drámou Divadla Kontra, ktoré uvedie predstavenie jedného herca od škótskeho stand-up komika Richarda Gadda. Ten zdramatizoval svoju skúsenosť so stalkerkou, ktorá ho oslovovala Malý sobík. Poslala mu 41071 e-mailov, 350 hodín hlasových správ a 46 správ z 3 falošných účtov na Facebooku. Hoci ide o komédiu, priamočiare vtipy očakávať netreba. Zasmejete sa skôr na živote ako takom a jeho absurdných protirečeniach.


Na predposlednú májovú nedeľu sme zavolali oceňované divadlo Odivo. Predvedie krásne predstavenie Divočiny, ktoré si užijú celé rodiny od najmenších až po dospelých. Odohráva sa vo veľkej fantázii malého nezbedného Maxa – pretože deťom stačí málo, napríklad len červený vozík a kôlnička, a vytvoria si naozaj veľký a úžasný svet a v ňom zažijú všelijaké dobrodružstvá.


O tom, ako sa medzi nami žije slabozrakým a nevidiacim, bude predstavenie divadla Zrakáč 24. mája. Viete vlastne, ako previesť nevidiaceho cez cestu? Môžete mu povedať dovidenia? Ich životy sú plné predsudkov. Skupina nevidiacich a slabozrakých tvorcov vytvára koláž na prvý pohľad banálnych životných situácií s nadhľadom a dávkou humoru.


Napokon, v samom závere mesiaca, 31. mája, privítame predstavenie, ktoré balansuje na pomedzí koncertu a divadla. NO ON je nevšedný zjav aj na pomery slovenského nezávislého divadla. Je to organický tvorivý proces: tanec bez choreografie, hudba bez nôt. Na každom mieste je čímsi iným, novým a nevšedným, takže ak máte radi neopakovateľné zážitky a radi prekračujete hranice žánrov, tento performatívny koncert je pre vás ako stvorený.